Din oras

Ultima plimbare pentru depontaminare are loc vineri, la Cluj

Scris de 1,102

Dupa ce, saptamana trecuta, mii de tineri au iesit in strada pentru a protesta impotriva unuia dintre cei doi candidate la presedintia Romaniei, saptamana aceasta clujenii se pregatesc de un nou protest. De data aceasta vineri seara, cu o zi inainte de al doilea tur de scrutin. Pana acum, 6.000 de tineri si-au anuntat, pe Facebook,  participarea la marsul celor care nu il vor pe Victor Ponta in fruntea tarii.

“Nu stiu alţii cum sunt, dar eu, unul, cand ma gandesc la o Romanie sub dominaţia completa a PSD, parca mi se prabuseste inima de disperare. Vineri, in ultima seara cand mai e legal si moral acceptabil, ii chem pe toţi cei care simt la fel la o poveste amicala in Piaţa Unirii. Apoi, impreuna cu caţiva prieteni, vom pleca la o plimbare prin cartiere ca sa mai strigam o data ce ne doare”, scrie pe pagina evenimentului “Jos Ponta. Cluj, ultima plimbare”.

Desi recunosc ca in acest mars, asa cum s-a intamplat data trecuta, se pot infiltra si membri ai ACL, sustinatori ai lui Klaus Iohannis, cum sunt, de altfel, si cei care au pus la cale plimbarea, organizatorii recunosc  ca nu au dreptul moral de a restrange acţiunile nimanui.

“N-am vrea sa-i vedem, sau cel puţin nu in faţa, cu aerele lor de sefi sau salvatori, pe membrii partidelor politice sau pe agitatorii care, daca invinge Iohannis, vor fi noii sefi ai autoritaţilor locale”.

In ultimele zile, simpatizantii lui Klaus Iohannis au inceput sa faca si alte actiuni pentru a-l sustine pe primarul Sibiului. De la jocuri intre prieteni, care trebuie sa mai duca la vot inca un numar de persoane care sa-l sustina pe Iohannis pana la telefoane catre parinti si bunici, tinerii le fac pe toate. Mai nou, au inceput sa bata si in usile vecinilor, pentru a le povesti despre pericolul care parste tara in caz ca va ajunge Victor Ponta presedinte.

“Stiu, Klaus nu este nici vorbaret, nici de gasca si nu-i plac baile de multime. Dar nu asta avem nevoie de la Presedintele tarii. Avem nevoie de un om nesantajabil, cu o reputatie buna, care nu starneste pufnituri de ras pe plan international. Cu siguranta nu este candidatul perfect, dar, cu si mai multa siguranta, din punct de vedere moral si managerial, este la o mare distanta de marioneta PSD, Victor Viorel Ponta.

Sper sa ne vedem duminica, 16 noiembrie, la sectia de votare si sa ne zambim ca dupa 25 de ani de la Revolutie am dat impreuna lovitura fatala regimului comunist din Romania si o sa scapam de multa vorbarie si promisiuni mincinoase!

Haideti ca impreuna sa ne decidem un viitor mai bun, sa votam cu Iohannis si sa dam sansa ca in Romania sa se faca si lucruri bune!”, scrie pe pliantul pe care clujenii il impart in cutiile postale, nu inainte de a se scuza ca fac politica in scara blocului.

Tinerii au facut si o harta a importantei participarii, in opinia lor, la votul de duminica.

 

 

 

 



ULTIMA ORĂ

  • Acum 52 mins Politica
    Dosarul privind certificatul de revoluționar al liderului PSD Marcel Ciolacu a fost clasat: „Fapta nu este prevăzută de legea penală”
  • Acum 3 hours Justitie
    TREABA SE CAM ÎMPUTE PENTRU EUGEN CECAN: DNA Central a cerut documente privind o lucrare de extindere drum efectuată de DRDP Cluj
  • Acum 4 hours Rautacisme
    Eh, Marcel Bonţidean, zis şi “Nicolaie”… a semnat cu Securitatea, dar măcar n-a turnat
  • Acum 5 hours In vizor
    Pe Boc îl lasă nervii din ce în ce mai des. Clujenii care-l critică sunt “isterici”, “iubitori de noroi”… Acum l-a numit “idiot” pe cel care a avut “tupeul” să-i numească “centura de Diamant” “un eşec”
  • Acum 5 hours Din oras
    Primăria Cluj-Napoca susţine: “Lucrările de modernizare a străzii Iuliu Maniu, finalizate la timp”. Colegii de la Gazeta de Cluj au descoperit în teren contrariul. Şi cum nu zice municipalitatea nimic despre mizeria de pe Bolyai
  • Acum 7 hours In vizor
    Autostrada Transilvania se conectează prin drum expres, aflat în grafic de execuţie, dar NU cu Centura Clujului (care NU există), ci cu cea a Oradiei (care există)
  • Acum 7 hours Politica
    Falimentul Euroins: ASF a retras proiectul de plafonare a prețurilor la RCA. Guvernul urma să îl discute astăzi. Vezi cu ce explicații vin cei de la ASF
  • Acum 8 hours In vizor
    O VESTE RECONFORTANTĂ: PUZ nou pentru reglementarea urbanistică a ariei protejate Cheile Turzii
  • Acum 9 hours Din oras
    Reabilitarea clădirii fostului Hotel Melody, investiție de peste 1 milion de euro, cu sprijin de la Budapesta
  • Acum 10 hours Din oras
    TRAGEDIE la Pata Rât: O locuință și alte anexe improvizate au fost cuprinse de flăcări. Un bărbat a murit
  • Acum 19 hours Politica
    O ȚARĂ CU NERVII PE MOAȚE
  • Acum 24 hours PubliNews
    Femeia anteprenor și inspirație pentru noi începuturi
  • Acum 1 day PubliNews
    Grupul IULIUS a montat panouri fotovoltaice pe toate proprietăţile din portofoliu, inclusiv pe Iulius Mall Cluj, care vor produce 5.500 MWh anual, la nivel de grup
Citește și...
Recomandările redacției
TOP CITITE