Jos palaria

Un vis împlinit. Simona Halep a câștigat primul Grand Slam din carieră

Momente încărcate de emoții azi la Roland Garos. Simona Halep a ridicat pentru prima oară în carieră trofeul de Grand Slam. Meciul dintre ea și americanca Sloane Stephens nu a fost, însă, fără emoții. După un prim set slab în care adversara a jucat aproape fără greșeală, Simona a reușit să își revină și a echilibrat scorul în setul al doilea. Cu un pas mai aproape de victorie, în setul decisiv românca și-a spulberat pur și simplu adversara. Scorul final a fost 3-6, 6-4, 6-1.

Au trecut zece ani de când Halep câștiga primul Grand Slam la junioare. De atunci, aceasta a mai trecut prin alte trei finale la Roland Garos, fiecare mai emoționantă decât cealaltă. La cei 26 de ani ai săi, aceasta se păstrează în continuare pe locul I mondial și nu dă semne să scadă prea curând.

Palmaresul jucătoarei se ridică acum la 17 titluri WTA câștigate și 14 finale.