U-Banca Transilvania, învinsă de campioana EuroCup

U-Banca Transilvania a pierdut al doilea meci în acest sezon din BKT EuroCup. Baschetbaliștii clujeni au fost învinși de cea mai puternică formație din competiție, și anume Dreamland Gran Canaria. La final, tabela a indicat 70-92, potrivit u-bt.ro

Partida a adus față în față cele mai în formă echipe din grupa B, astfel că toate biletele puse în vânzare s-au epuizat. Fanii au luat cu asalt BTarena, iar jucătorii lui Mihai Silvășan au încercat să îi surprindă pe spanioli. În debutul confruntării au izbutit două faze spectaculoase, una aparținându-i lui Guzman, care a zguduit panoul cu un slam-dunk. Apoi, Mokoka a înscris dintr-o pasă de alley-oop.

A.J. Slaughter le-a pus cluejnilor mari probleme prin cele 8 puncte marcate în sfertul inaugural, unul pe care oaspeții l-au terminat în avantaj, 20-32. U-Banca Transilvania a limitat din diferență în actul secund, pe fondul unei evoluții consistente. Richard și compania au închis toate spațiile adversarilor, în vreme ce în atac s-au remarcat Jones și Stipanovic. Mai târziu, Patrick Richard a scuturat plasa de la mare distanță pentru 35-39, ridicând toată sala în picioare. Imediat, Jones a adăugat două cinci puncte la rând, astfel că au egalat la 41. Chiar și așa, tot spaniolii au intrat la cabine în avantaj, 43-45.

Reveniți de la vestiare, clujenii au găsit energie prin coșurile lui Jarell Eddie. Americanul i-a apropiat pe clujeni la o posesie, însă nu au putut continua ritmul bun. În ultimul sfert, Gran Canaria a pus stăpânire pe cârma jocului, printr-o prestație impresionantă a lui Landesberg, câștigător al Euroligii cu Maccabi Tel Aviv. Americanul a înscris pe bandă rulantă, la fel și Happ. În consecință, Gran Canaria a beneficiat de 20 de puncte diferență și nu a cedat până la final.

„În primul rând, trebuie să îi felicităm pe cei de la Gran Canaria. Au fost mai buni decât noi. Am putut rezista doar trei sferturi, apoi la începutul actului decisiv am pierdut mingi, iar ei au înscris puncte ușoare. De asemenea, Landesberg ne-a pus probleme. Este un duș rece, așa că trebuie să rămânem umili, să muncim în continuare și să luăm fiecare antrenament pe rând. Probabil că la un moment dat a intervenit și frustrarea. Am pierdut 24 de mingi, ceea ce este enorm pentru un meci de EuroCup. Multe dintre mingile pierdute s-au transformat în coșuri ușoare. Trebuie să învățăm să jucăm cu astfel de adversari, cu cei mai buni dintre cei mai buni. Următorul meci cu Lietkabelis devine extrem de important atât din punct de vedere mental, cât și în vederea clasamentului.  Ne pare rău pentru faptul că nu am putut să câștigăm un meci cu o astfel de atmosferă. Le mulțumim fanilor prezenți, a fost extraordinar să jucăm cu sala plină”, a declarat antrenorul Mihai Silvășan.