România a învins Elveția și a terminat grupa pe primul loc

Echipa Națională de fotbal a României a învins Elveția, scor 1-0 și a terminat pe primul loc grupa de calificare la Euro 2024. România se va afla în urna a doua la tragerea la sorți pentru grupele Euro 2024.

Singurul gol a partidei a fost reușit în repriza a doua, la 5 minute de la reluarea partidei. România a deschis scorul la capătul unei acțiuni de toată frumusețea. Stanciu a centrat din stânga, în diagonală, iar Moruțan a trimis cu capul, din prima, în fața porții. Alibec i-a luat fața lui Rodriguez și a înscris cu latul.

Elveția a reacționat și a ratat două mari ocazii de a egala, singur cu portarul. Moldovan a reușit parade senzaționale la șuturile expediate din careu de Okafor (60) și Vargas (61).

România a termina grupa neînvinsă și se pregătește pentru campionatul european ce va avea loc în vară în Germania.