CFR Cluj a terminat la egalitate meciul cu ACS Poli Timişoara, 2-2, unul în care oaspeţii au avut 0-2. Golurile lui Nascimento, din penalty, au adus un punct ardelenilor, clujenii fiind, însă, la al doilea meci consecutiv fără victorie pe teren propriu.

A fost o primă repriză spectaculoasă în Gruia, partea îngheţată a terenului în care a atacat CFR-ul incomonându-i vizibil, însă, pe elevii lui Vasile Miriuţă. Chiar dacă gazdele au fost mai periculoase la început, timişorenii, care nu şi-au arătat deloc poziţia din clasament în acest meci, au reuşit să uimească asistenţa, redusă, totuşi, din Gruia, prin două goluri în doar şase minute.

“Dubla” lui Drăghici, cu doilea gol marcat dintr-o poziţie suspectă de offside însă, a dus scorul la 0-2 doar pentru câteva zeci de secunde, CFR-ul primind un penalty după un henţ a lui Artean, Nascimento transformând fără emoţii.

Partea a doua a jocului a început, practic, aşa cum s-a terminat prima, cu un nou penalty acordat clujenilor, acelaşi jucător portughez marcând fără să-i dea vreo şansă lui Straton. Purtaţi de val, feroviarii au fost la un pas să preia conducerea, însă Camora a trimis puţin pe lângă poartă, în jumătatea clujenilor Şeroni având o ocazie asemănătoare, şutul său lovindu-l pe Vâtcă.

În minutul 79, Bud a ratat o ocazie imensă de a-şi duce echipa în avantaj, chiar înainte de a fi înlocuit, până la final ardelenii nereuşind să-l mai învingă pe Straton.

S-a terminat 2-2, al doilea meci consecutiv pe teren propriu pe care CFR nu reuşeşte să-l câştige, însă rămâne pe loc de play-off în clasament.