Finala CE: Un meci plictisitor, animat în ultima repriză a prelungirilor. Portugalia, Campioană europeană

Pe scurt, Finala CE de Fotbal dintre Portugalia și Franța s-a terminat cu scorul de 1-0. Portugalia lui Cristiano Ronaldo este noua Campioană a Europei. Eder a marcat golul victoriei în minutul 109 al meciului.

L-a marcat în finalul ultimei reprize de prelungiri, după un meci lung și obositor de plictisitor, inclusiv pentru privitor. Parcă jucau românii cu francezii în deschiderea Campionatului. Mă și așteptam să-l văd pe Père Poulette (Father Cicken/Tata Puiu) dând indicații prețioase de pe margine.

S-a jucat fotbal adevărat fix în ultimele 5 – 10 minute din prelungiri, cu faze spectaculoase și ratări pe măsură. Francezii i-au dominat pe portughezi, dar și-au meritat înfrângerea, mai ales după ce Dimitri Payet a făcut măgăria de l-a accidentat scoțându-l din joc pe căpitanul Cristiano Ronaldo.