Au rezistat doar 35 de minute. Handbalistele de la “U” Cluj au pierdut la nouă goluri diferenţă cu CSM Bucureşti

Echipa clujeană de handbal feminin Universitatea Cluj a cedat la nouă goluri diferenţă, 19-28 (11-16) meciul împotriva campioanei României şi a Europei, CSM Bucureşti.

Fetele pregătite de Carmen Amariei au rezistat doar jumătate din meciul disputat în Sala Polivalentă şi au condus doar în startul partidei. După 16-11 la pauză, bucureştencele au avut o cădere în startul părţii secunde, atunci când gazdele s-au apropiat la un gol diferenţă, însă elevele lui Jakob Vestergaard au mărit imediat ritmul şi s-au distanţat din nou, de data aceasta decisiv.

În cele din urmă s-a terminat 28-19, pentru clujence fiind, însă, doar al doilea eşec de până acum. Florina Chintoan a fost, şi în acest meci, marcatoarea de “serviciu” a ardelencelor, cu şase goluri, aceasta fiind urmată de Cristina Laslo, patru reuşite. De partea cealaltă, Isabelle Gullden a înscris şase goluri pentru CSM, Linnea Torstenson înscriind de cinci ori.

Următorul meci pentru “U” Cluj va fi la finalul săptămânii viitoare, pe terenul celor de la Danubius Galaţi.