CFR Cluj a luat o gură mare de oxigen sâmbătă seară, câştigând un meci contra Concordiei Chiajna în play-out, 2-0, care o ţine departe, deocamdată, de zona periculoasă a clasamentului. Omul meciului pentru ardeleni a fost Juan Carlos Ruiz, spaniolul adus în această iarnă în Gruia marcând ambele goluri ale echipei sale.

CFR-ul nu a avut prea mari emoţii în partida contra Concordiei, elevii lui Toni Conceicao reuşind să-i ţină departe pe adversari de poarta lui Marc. Pe de altă parte, nici feroviarii nu au strălucit pe faza ofensivă, însă diferenţa a făcut-o Ruiz, mijlocaşul ofensiv al clujenilor reuşind să rupă echilibrul cu golul din minutul 36. La adăpostul acestui 1-0, clujenii au preferat să-şi conserve avantajul în partea a doua a jocului, oaspeţii neavând puterea să pună în pericol victoria CFR-ului, acelaşi Ruiz stabilind scorul final în prelungiri, conform CJSport.ro.

După acest 2-0, ardelenii s-au distanţat la cinci puncte de locul care duce la barajul pentru menţinerea în Liga I, etapa viitoare având programat derby-ul cu CSU Craiova.

CFR Cluj: Marc – T.Lopez, Goian, Larie, Camora – Petrucci, Gomelt, Ruiz (90+1, Tînc) – Jakolis (85, Păun), Bud, Cr. Lopez (71, Nouvier). Antrenor: Antonio Conceicao

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi (46, Bărboianu), Tincu (64, M. Cristescu), Odibe, Niasse, Bucurică – Serediuc, Giurgiu (75, Ad. Cristea), Obodo, Purece  – Pena. Antrenor: Adrian Falub