CFR Cluj a terminat la egalitate, 1-1, meciul din deplasare cu Pandurii Târgu Jiu şi mai are doar un punct de recuperat pentru a ajunge la cota 0 în clasament. Ambele goluri s-au marcat într-un interval de cinci minute, în ultimul sfert de oră al jocului.

Fără Camora, accidentat la meciul din Cupa Ligii, banderola de căpitan a purtat-o Davide Petrucci, iar clujenii au început curajos meciul. Profitând şi de două greşeli în defensiva gazdelor, feroviarii au avut şi două ocazii mari la poarta Pandurilor, însă Ruiz şi Cristian Lopez au ridicat prea mult mingea cu şuturi din poziţii bune. Odată cu trecerea timpului, gorjenii au reuşit să echilibreze meciul, Ţucudean trecându-şi el o ocazie importantă de gol, însă Mincă a fost la post, potrivit CJSport.ro.

Partea a doua a meciului a început tot cu un şut peste poartă al lui Ruiz, de această dată dintr-o poziţie mult mai bună, după două minute gorjenii ratând şi ei prin Munteanu.

Meciul s-a aprins brusc între minutele 75 şi 80, atunci când ambele echipe au reuşit să înscrie. Gazdele au fost primii care au marcat, înlocuitorul lui Sânmărtean, Mrzijak, trimiţând un şut perfect de la 25 de metri, clujenii restabilind egalitatea prin Cristian Lopez, care a înscris cu capul după o lovitură liberă.

Pe final, Pandurii a căutat golul victoriei, însă defensiva CFR-ului nu i-a dat prea multe emoţii lui Mincă, feroviarii îndeplinindu-şi obiectivul stabilit înaintea acestui joc, cel puţin un punct. Cele mai importante faze video le puteţi vedea AICI.

Pandurii: Lazar – Unguruşan, Piţian, Bunoza, Vasiljevic – Munteanu, Obodo – Sânmărtean, Herea, Voiculeţ – Ţucudean,. Antrenor: Petre Grigoraş

CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Larie, Mureşan, T. Lopes – Petrucci, Nascimento – Păun, Ruiz (70, Hodgyai), Nouvier (66, Neagu) – Cr. Lopez (85, Horj). Antrenor: Vasile Miriuţă