CFR Cluj a pierdut în prelungiri meciul de la Voluntari, 1-2, după ce a condus până în minutul 86. Un penalty şi un gol din offside fac ca elevii lui Vasile Miriuţă să intre în vacanţă cu gândul la Mediaş, acolo unde, o victorie a Astrei, o poate apropia la doar un singur punct de CFR.

Deşi Voluntariul a început mai bine meciul de sâmbătă după-amiază, gazdele având primele şanse de a marca la poarta lui Marc, cei care au deschis scorul în prima repriză au fost clujenii, Cristi Bud fiind găsit perfect în careu de către Nouvier, în minutul 13. Până la pauză, cele două echipe au reuşit să se închide bine în apărare, singura ocazie importantă de gol aparţinându-i Voluntariului, Marc respingând în bară şutul lui Novac.

Mulţumită de avantajul luat pe tabelă, CFR-ul a început prudent repriza secundă şi nu a mai forţat la poarta lui Bornescu, în timp ce echipa lui Florin Marin a resimţit din plin absenţa lui Cernat. Clujenii au încercat să dea lovitura doar pe contraatac, Bud fiind la un pas de 2-0 după o fază asemănătoare cu cea din prima repriză, şutul său fiind scos acum, însă, de Bornescu.

Eforturile Voluntariului de a se apropia de poarta clujeană s-au lovit de un zid perfect al devensivei feroviare, asta până în minutul 85, atunci când Tiago Lopes a intrat neglijent la Novac, iar Marinescu a egalat din lovitura de la 11 metri rezultată. În prelungiri, Laurenţiu Rus a ratat o şansă imensă din câţiva metri, iar la faza imediat următoare Spahija a marcat golul victoriei echipei sale, reluările tv arătând că jucătorul Voluntariului se afla într-o poziţie de offside.

Eşecul venit pe final la Voluntari o va păstra pe CFR Cluj în play-off şi în timpul vacanţei, însă o victorie a Astrei Giurgiu la Mediaş o va apropia pe formaţia lui Marius Şumudică la doar un punct în spate.