Din oras

Victorie incredibila a Universitatii Cluj la baschet feminin

Baschetbalistele de la „U” Cluj au reusit o victorie entuziasmanta miercuri seara, pe teren propriu, contra campioanei en-titre CSM Targoviste, 87-79, la finalul unui joc care a tinut publicul cu sufletul la gura, informeaza cjsport.ro.

La meciul care a contat pentru etapa a 20-a din Liga Nationala de baschet feminin, in Sala Sporturilor „Horia Demian” au fost prezenti aproximativ 200 de spectatori, care au incurajat inncontinuu echipa, in special cand formatia clujeana a fortat revenirea, obtinand in cele din urma victoria.

Clujencele au inceput bine partida dar oaspetele au reusit sa revina pe parcurs si sa incheie in avantaj primul sfert, 24-20. in sfertul secund campioana en-titre a continuat sa tina carma jocului, speculand greselile clujencelor si avand-o in prim-plan pe D. Cosby, dezinvolta si rapida in actiuni.

Jocul s-a dovedit destul de dur pe alocuri, Prlja si Ferenczi de la gazde izbindu-se de adversare, incidente care le-a fortat schimbarea, ambele reintrand insa ulterior in joc. Pe parcursul sfertului doi spectatorii au vociferat la adresa arbitrilor, reprosandu-le modul in care au judecat unele faze, acestia avand stapanirea de sine de a nu intra intr-un conflict.

Dupa ce si-a adjudecat clar sfertul doi, Targoviste a intrat cu un avantaj de 12 puncte la cabine, 48-36.

Miracolul din partea a doua

Clujencele au revenit motivate de la vestiare si chiar daca si in prima parte au aratat determinare, de aceasta data au demonstrat  o concentrare si o eficienta mai bune.

„Le-am spus jucatoarelor doar sa arate ca au mandrie, ca ele nu sunt jucatoare care primesc 48 de puncte cu usurinta si ca valoarea lor este mai mare”, a dezvaluit dupa meci antrenorul Dragan Petricevic, cu privire la mesajul transmis elevelor sale la pauza.

Gazdele au muncit din greu si cu 6 minute inaintea de incheierea sfertului 3 au reusit sa se apropie la doar 3 puncte de adversare, 47-50.

„U” a izbuit sa egaleze la 52, iar cu mai putin de 5 minute din joc a preluat conducerea, 53-52. Gazdele au continuat avalansa si beneficiind de mai multe serii de aruncari libere, transformate de Ajanovic, Wilson, respectiv Grimes, care a izbutit inclusiv 3 puncte cu 3 aruncari libere, s-au distantat la 7 puncte, 66-59, cand mai era sub 1 minut din sfertul care s-a incheiat in cele din urma cu 68-61.

Statistica a aratat o superioritate neta a formatiei gazda in acest sfert, 32-13. La finalul celor 3 sferturi Grimes o depasise la puncte, in numar de 22, pe vedeta oaspetelor, Cosby, care a ramas cu cele 21 de puncte de dinainte de pauza.

Clujul a inceput in forta ultimul sfert si cu Ajanovic in „vana”, secondata de Prlja si Grimes au dus avantajul la 15 puncte, 78-63, cu 5 minute inainte de final. Asadar de la pauza si pana in acest moment clujencele reusisera practic un avans de 25 de puncte fata de oaspete, daca tinem cont ca au avut de recuperat initial 12 puncte.

Targoviste a avut o rabufnire de orgoliu, Cosby si-a readus aminte de evolutia din prima parte, a inceput sa marcheze din nou si cu aproximativ 3 minute ramase din joc formatia oaspete s-a apropiat din nou la 7 puncte, 78-71. „U”-istii din tribuna au reactionat prompt, incurajandu-si frenetic echipa, pe ritmurile celebrei melodii „Go West” a formatiei Pet Shop Boys, ritmuri ce au facut istorie in repertoriul de cantece de incurajare al galeriei clubului universitar.

Gazdele si-au pastrat cumpatul si au marcat 5 puncte in timp ce adversarele doar 2, ducand diferenta la 10 puncte cand mai era circa a o jumatate de minut din meci, astfel ca emotiile pareau risipite. Oaspetele au mai marcat alte 3 puncte dar tabela s-a inchis la 83-76.

Spectatorii au aplaudat entuziasti evolutia fetelor, acestea rasplatindu-i cu un tur de sala in care au dat mana cu fanii. Noul tehnician al echipei, Dragan Petricevic, a carui contributie se vede fara indoiala, nu a fost uitat, galeria scandandu-i la final numele.

Inaintea acestui meci Universitatea ocupa locul 6 in clasament, in timp ce campioana en-titre era pe locul 3.

Pentru clujence urmeaza un alt meci greu de campionat pe teren propriu, abia pe 29 noiembrie, cu Univ ICM Arad.

Universitatea Cluj – CSM Targoviste 87-79 (21-24, 15-24, 32-13, 19-18)

„U” Cluj: Grimes 24 de puncte, Ajanovic 17, Wilson 17, Prlja 14, Ferenczi 11, Clark 4.

CSM Targoviste: Cosby 28 de puncte, Wampler 14, Olah (Orosz)9, Thompson 7, Principe 8, Pop 6, Toma 4, Hutanu 3.

Sursa: cjsport.ro