Jos palaria

U-BT rămâne campioana României. Trofeul Ligii Naționale nu părăseşte Cluj-Napoca

Liga Națională de Baschet masculin și-a desemnat joi seara campioana, după ce Universitatea BT Cluj Napoca a câștigat cea de a 4-a confruntare a finalei cu Voluntari, cu 85-74, ducând scorul general la 3-1. Formația pregătită de Mihai Silvășan a cucerit al doilea titlu național la rând.

Miza partidei a părut să își pună amprenta asupra “studenților”, care au început modest meciul. Gazdele au profitat și au încercat să creeze o distanță cât mai mare pe tabelă. Totuși, la finalul primelor 10 minute, diferența era de doar două posesii, 18-12.

În ciuda eforturilor clujenilor de a reveni, CSO Voluntari a meținut ecartul ba chiar l-a mărit la 9 puncte. Un time-out cerut de Mihai Silvășan în apropiere de jumătatea sfertului a rupt ritmul ilfovenilor, iar “studenții” au reușit să revină în joc. Astfel, la pauză scorul era 40-37.

Deși U-BT a ieșit bine de la cabine, a egalat la 42 și chiar a preluat conducerea, gazdele au avut o reacție de orgoliu. CSO Voluntari s-a distanțat din nou la 9 puncte și părea că deține controlul jocului. Totuși, “studenții” au răbufnit, iar cu 10 minute înainte de final diferența era de o singură posesie, 61-58.

În sfertul al patrulea, clujenii și-au regăsit limpezimea în joc, iar experiența și-a spus cuvântul. De cealaltă parte, ilfovenii au părut copleșiți de ritmul elevilor lui Mihai Silvășan și au fost dominați categoric. “Studenții” și-au păstrat calmul în minutele de final și au reușit să se impună, scor 85-74, și au cucerit un nou titlu national.

Cel mai bun marcator al echipei clujene a fost Patrick Richard (19 puncte, 4 recuperări), urmat de Elijah Stewart (16 puncte, 3 pase decisive) și Dustin Hogue (15 puncte, 5 recuperări).