SCENE ȘOCANTE în vestiarul CFR-ului: Marius Șumudică a spart două sticle, la pauză, supărat pe jucătorii săi

Antrenorul Marius Şumudică a declarat că a avut o ieşire nervoasă la pauza meciului cu campioana Gibraltarului, Lincoln Red Imps, care conducea formaţia română cu 1-0.

”A fost foarte greu, un teren imposibil de jucat, nici nu puteai să degajezi. În prima repriză, am avut vântul contra, orice degajare ducea mingea până la 15-16 metri, 20 de metri, se oprea mingea în aer. Un teren imposibil de jucat, dar trebuie să ne concentrăm, deaorece nu avem voie să primim gol în ultimele minute ale reprizei. Facem aceleaşi greşeli şi trebuie să fim mult mai concentraţi în astfel de situaţii. Aţi văzut că nu mai există echipe mici, pun presiune, se antrenează aici, cunosc terenul, nu este foarte uşor. A trebuit un şoc la pauză, să sparg două sticle, să se trezească, să intrăm şi să întoarcem jocul repede, după care eu cred că am controlat jocul şi nu am avut niciun fel de problemă. Dar condiţiile atmosferice au fost incredibile, un vânt extraordinar de puternic. Dar nu mai contează, importantă este victoria, important este că am adus trei puncte României pentru coeficient, important este că ne-am făcut viaţa uşoară pentru a doua rundă. Suntem aproape de un prim obiectiv şi anume, Conference League, în care este o reţetă financiară de succes pentru orice club din România. Va trebui să câştigăm şi la Cluj, victoriile aduc victorii, este vorba şi proverbul fotbalului şi atunci va trebui să facem tot ceea ce ţine de noi să câştigăm şi acolo. Dar până atunci va trebui să câştigăm şi la Călăraşi, cu Clinceniul, ne aşteaptă un joc foarte greu. Trebuie să ne recuperăm, să vedem ce jucători avem proaspeţi şi să-i folosim la ora jocului cu Clinceni, ca să arătăm OK, după care ne gândim şi la acest retur”, a declarat Şumudică.