Prima perioadă de foc pentru CFR Cluj în noul sezon: trei meciuri în şapte zile şi adversari de calibru

CFR Cluj a început o săptămână lejeră, doar cu antrenamente, în care elevii lui Vasile Miriuţă vor încerca să pună la punct ultimele detalii înaintea meciului cu Dinamo Bucureşti, din etapa a treia a Ligii I. Peste şapte zile, în schimb, feroviarii vor debuta într-o săptămână de foc, în care vor disputa trei meciuri, cu doar două zile de pauză între ele.

Derby-ul împotriva „câinilor roşii” va avea loc luni, 8 august, de la ora 21:00, după care ardelenii se vor pregăti pentru jocul din optimile de finală ale Cupei Ligii, programat joi, 11 august, de la ora 18:30, ambele în Gruia. Pentru feroviari vor urma, din nou, doar două zile de pauză înaintea unei alte confruntări, cea din etapa a patra a Ligii I, CFR-ul urmând să se deplaseze la Turnu Severin pentru meciul cu Pandurii Târgu Jiu, de duminică, 14 august, ora 18:30.

După etapa a doua a campionatului, Dinamo şi Pandurii ocupă primele două locuri în clasament, astfel că jucătorii lui Miriuţă, care vin după un eşec dur la Botoşani, nu vor avea deloc două meciuri facile săptămâna viitoare, conform CJSport.ro.

Pe de altă parte, deşi Cupa Ligii este o ocazie bună pentru un nou trofeu în acest sezon, pe care CFR-ul l-a început din nou cu penalizare, tehnicianul ardelenilor este aşteptat să facă o serie de schimbări în meciul din această competiţie cu CSU Craiova, Liga I fiind primordială, mai ales în acest start de campionat.

„Avem câteva zile la dispoziţie să pregătim meciul cu Dinamo şi să arătăm foarte bine”, a spus antrenorul CFR-ului, la finalul jocului de la Botoşani. Clujenii au bifat două înfrângeri şi o victorie în cele trei meciuri oficiale disputate în acest sezon.