CFR Cluj bate tot în Cipru. A patra victorie a venit în faţa locului 8 din Polonia

CFR Cluj a câştigat şi al patrulea meci amical disputat în Cipru, 2-1 cu Arka Gdynia, având victorii pe linie până acum, Sorsa şi Omrani aducând un nou succes pentru alb-vişinii.

Feroviarii par să aibă poftă de joc în insula Afroditei, iar meciul împotriva polonezilor, aflaţi pe locul opt în prima ligă, a fost început perfect de către elevii lui Vasile Miriuţă.

Sorsa şi Omrani au dus scorul la 2-0 în doar şase minute, după cele două goluri Arka ieşind şi ea la joc. La finalul primei reprize, polonezii aveau o posesie mai bună, însă raportul şuturilor periculoase era favorabil clujenilor, 5-4.

Schimbările făcute de antrenorii ambelor echipe au influenţat jocul din repriza a doua, şansele de gol fiind mai puţine la cele două porţi. Singura reuşită i-a aparţinut lui Hofbauer, acesta reducând din diferenţă în minutul 66. S-a încheiat 2-1 pentru CFR-işti, care au obţinut al patrulea succes consecutiv.

Ultimul meci amical al cantonamentului cipriot va avea loc vineri, feroviarii urmând să întâlnească o altă echipă poloneză, Korona Kielce.