Sport

Scris de 143

România a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Muntenegru, de pe Cluj Arena, Nicolae Stanciu ratând un penalty în minutul 90+5. Meciul s-a aprins în ultimele 10 minute, atunci când s-au marcat şi golurile.

Cele două echipe au oferit o primă repriză echilibrată, „tricolorii” trecându-şi în cont, însă, cea mai mare ocazie a meciului. După ce Pantilimon ne-a salvat, ieşind inspirat la 10 metri în afara careului şi reuşind să ajungă primul la o minge în dauna lui Jovetic, Florin Andone a scăpat singur cu Bozovic, însă şutul din unghi al atacantului de la Deportivo la Coruna a fost respins de muntenegrean.

Partea a doua a jocului a început cu un şut al lui Stanciu la mare distanţă de poartă, acelaşi proaspăt jucător al lui Anderlecht ratând încă o ocazie, şutul său din lovitură liberă fiind respins de Jovetic. România a continuat să aibă mai mult posesia, iar meciul s-a aprins în ultimele 10 minute.

Pentru început, nou intratul Adi Popa a deschis scorul cu un şut din careu, însă după ce au repus mingea de la centru, muntenegrenii au obţinut o lovitură liberă, vedeta Jovetic învingându-l pe Pantilimon cu o lovitură de cap. Totuşi, „tricolorii” puteau să câştige in-extremis acest meci în prelungiri, însă Stanciu şi-a bătut joc de un penalty în ultimul minut.

România a început, astfel, cu o remiză campania de calificare la Campionatul Mondial, nereuşind să profite de pasul greşit al Poloniei, 2-2 în Kazahstan.

ULTIMA ORĂ

• Acum 10 hours FOTOGRAFILA
    Oare Urbanistul de Cumetrie știe ce scrie pe autorizația construcției din fotografie? Sau a semnat ca “primarul Boc” pentru un amic imobiliar?
  • Acum 15 hours In vizor
    Emil Boc, invitație specială de participare la KHETANE din partea cetățenilor Clujului
  • Acum 16 hours In vizor
    AM TRĂIT S-O VEDEM ŞI PE ASTA: Viktor Orban, citat de CNCD după discursul de la Băile Tușnad
    Inspectorul Şef al ISJ Cluj şi-a dat un comunicat prin ISJ Cluj care să-i justifice plimbărica pe bani publici în Tenerife: “E responsabilă cu evaluarea activităților derivate din această Mobilitate Erasmus+”
  • Acum 16 hours Jos palaria
    Înepe Khetane #Comunități_Împreună! Clujenii sunt aşteptaţi, cu mare drag, la festival!
  • Acum 17 hours Din oras
    L-AŢI VĂZUT, SUNAŢI LA 112: Bărbat căutat pentru înşelăciuni prin metoda “Accidentul”
  • Acum 17 hours De cartier
    Amicul Emil “OSĂ” Boc, i-a “aranjat” şi pe colegii de la UDMR cu locaţia tradiţională a Zilelor Maghiare care “OSĂ” se desfăşoare în alte locaţii
  • Acum 17 hours In vizor
    ÎNVĂŢĂMÂNTUL “GRATUIT DIN ROMÂNIA: Peste 7.400 de profesori au raportat la ANAF veniturile obţinute din meditaţii, dintre care peste 1.400 doar la Cluj
  • Acum 18 hours Rautacisme
    După ce le-a cânta UNTOLD sub geam, acum le cântă RADP, deşi legea este foarte clară în ceea ce priveşte “orele de linişte”. Dar nu şi pentru Emil “OSĂ” Boc
  • Acum 18 hours Afacerea zilei
    AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRĂ: Cât a câștigat Romgaz de pe urma scumpirii gazelor
  • Acum 19 hours Vocea ta
    Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj: Domnule Ciucă, Domnule Ciolacu, Domnule Câciu, nu mai dați ajutor de stat „la grămadă”