CFR Cluj a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Ligii după o victorie, 3-2, cu CSU Craiova, într-un meci în care s-au executat 11 lovituri de la punctul cu var.

La finalul timpului regulamentar scorul a fost 0-0, feroviarii ratând o lovitură de la 11 metri în minutul 44.

Prima repriză a meciului din Gruia a stat sub semnul echilibrului, cea mai importantă şansă de gol venind pe finalul ei, la o fază la care portarul oaspeţilor, Calancea, l-a faultat în careu pe Bud. Penalty-ul de care au beneficiat ardelenii a fost irosit, însă, de Petrucci, goalkepeer-ul oltenilor, care a scăpat doar cu cartonaş galben după intervenţia asupra lui Bud, reuşind să se revanşeze pentru greşeala comisă şi să apere şutul italianului.

Scenariul nu s-a schimbat foarte mult după pauză, cele două echipe căutând în zadar golul izbăvitor, chiar dacă Vasile Miriuţă şi Gigi Mulţescu şi-au introdus pe teren principalele arme, Cristian Lopez, respectiv Andrei Ivan. Inevitabil, partida a intrat în prelungiri, acolo unde Neagu, din lovitură liberă, şi Petrucci, cu un şut de la distanţă, au avut cele mai importante şanse de gol ale CFR-ului în prima repriză.

Ultimele 15 minute ale meciului au consemnat doar câteva momente de panică după o ciocnire între Acka şi Cristian Lopez, iar echipa calificată în sferturile Cupei Ligii urma să se decidă la loviturile de la 11 metri.

Acolo, Bancu, Ivan şi Vătăjelu au trimis mult peste poartă, în timp ce de la CFR au ratat Bud şi Tiago Lopez. Golul lui Filipe Nascimento a fost decisiv, CFR Cluj calificându-se în sferturile de finală.

Mai jos puteţi vedea cele 10 lovituri de departajare care au dus-o pe CFR Cluj în faza a doua a Cupei Ligii.