CFR Cluj a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu ACS Poli Timişoara, din etapa a şasea a Ligii I, după un meci cu multe faze de poartă mai ales în a doua repriză. Egalul din Banat a fost al treilea pentru CFR în cele şase meciuri disputate în noul sezon al Ligii I.

Afectate de căldură, cele două formaţii au început timid meciul de la Timişoara, până la pauza de hidratare de la jumătatea primei reprize nefiind nimic de consemnat. Imediat după au apărut şi primele emoţii în careul bănăţenilor, mingea centrată de Jakolis lovind bara laterală a porţii lui Curileac.

Cei care au deschis scorul au fost gazdele, însă, mai degrabă după o întâmplare, Cânu dorind să recentreze cu capul după o lovitură liberă, însă mingea l-a păcălit pe Mincă şi a căzut în poarta CFR-ului. Repriza s-a încheiat cu o ocazie ratată a lui Petrucci, clujenii fiind departe de forma arătată săptămâna trecută, la victoria cu Astra.

Totul avea să se schimbe după pauză, potrivit CJSport.ro, ardelenii ieşind mult mai motivaţi de la vestiare. Intrarea lui Cristi Bud avea să anime total jocul ofensiv al CFR-ului, atacantul feroviarilor ratând două ocazii mari înainte să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, în minutul 71. Cu o atitudine schimbată faţă de primele 45 de minute, CFR-iştii au continuat să atace poarta gazdelor, iar acelaşi Bud a fost la un pas să-şi aducă echipa în avantaj, în minutul 79.

Imediat, însă, Mincă avea să se revanşeze faţă de golul uşor primit în prima repriză, portarul CFR-ului reuşind să-şi salveze de două ori echipa, la şuturile lui Elek şi Bărbuţ. Cel mai activ jucător al clujenilor din partea secundă, Cristi Bud, avea să mai rateze încă două ocazii mari pe final, iar meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, după o a doua repriză spectaculoasă pe stadionul “Dan Păltinişanu”.

Cu acest punct, CFR-ul ajunge la cota trei în clasament, pentru ardeleni urmând acum 10 zile de pauză datorată meciului echipei naţionale a României.