Sport

U Cluj, victorie cu Rapid: revenire spectaculoasă în Giulești

U Cluj a câștigat cu Rapid în Giulești, scor 3-2, după ce echipa lui Cristiano Bergodi a condus cu 2-0. Studenții ajung astfel la 16 partide fără înfrângere în deplasare.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14. Papeau a șutat de la distanță, din afara careului, mingea a fost deviată de un adversar și a intrat în poartă. 10 minute mai târziu, Alexandru Ionița a majorat diferența și părea că soarta partidei era deja decisă.

Inspirația lui Sabău i-a adus însă pe clujeni din nou în joc. În minutul 31 antrenorul îl schimbă pe Fossati cu Oancea, acesta pasându-i decisiv lui Daniel Popa pentru primul gol al lui U Cluj. Egalarea a fost reușită de Alex Chipciu la 10  minute de la debutul reprizei secunde.

Golul victoriei a fost reușit de Ianis Stoica, jucătorul împrumutat de la FCSB, din pasa lui Daniel Popa.

Universitatea Cluj acumulează 23 de puncte și se află la 2 puncte de play off.