„U” Cluj a câştigat la Galaţi şi a urcat pe locul doi în Liga Naţională: „Victorie foarte importantă”

Echipa de baschet feminin a Universităţii Cluj a câştigat primul meci după două înfrângeri consecutive, 71-60 (18-20, 19-12, 19-8, 15-20) cu Phoenix Galaţi, în deplasare.

Fetele pregătite de Dragan Petricevic nu au mai avut acea inconstanţă în joc din ultimele partide şi au reuşit să gestioneze avansul consistent luat după sfeturile doi şi trei. Ba mai mult, cu cinci minute înainte de final, clujencele au avut chiar şi 21 de puncte în plus pe tabelă, „U” reuşind să câştige mult mai uşor decât credea iniţial acest meci.

„Foarte importantă această victorie în deplasare. Foarte important moment. Felicitări, fetelor”, a scris Dragan Petricevic pe facebook după victoria de aseară, care a urcat-o pe echipa sa locul doi în clasament, dar şi cu o partidă în plus, CSM Târgovişte urmând să joace abia în februarie meciul din această etapă cu Alexandria.

Cea mai bună marcatoare la Galaţi a „studentelor” a fost Taneisha Harrison, 18 puncte, pentru Universitatea debutând în acest joc şi cel mai nou transfer, pivotul Brittany Denson, care a fost folosit nouă minute, însă fără să marcheze vreun punct.

„U” Cluj va juca următorul meci tot în deplasare, la Olimpia Braşov, vineri, de la ora 17:30.