Sport

U-BT Cluj, ca şi calificată în turul II al Ligii Campionilor. Victorie la aproape 30 de puncte diferenţă în Cipru

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania s-a impus lejer în prima manşă a turului I din Basketball Champions League, 78-50 cu Petrolina AEK Larnaca, într-un meci desfăşurat în Cipru.

Ardelenii şi-au respectat statutul de favoriţi şi nu le-au dat nicio şansă ciprioţilor, scorul după primul sfert fiind 19-8 pentru elevii lui Mihai Silvăşan. După un sfert doi mai echilibrat, jocul a continuat sub dominarea clujenilor în ultimele 20 de minute, cele 28 de puncte diferenţă fiind însemnând, teoretic, calificarea în turul II al competiţiei pentru U-BT.

Vlad Moldoveanu, cu 16 puncte, a fost cel mai bun marcator al românilor, Maksym Pustozvonov a înscris 13 puncte, iar Kyndall Dykes a totalizat 12 puncte.

Returul acestui joc va ave aloc joi, în Sala Polivalentă, de la ora 19:00.