Simona Halep a pierdut finala de la Transylvania Open. N-a mai fost Boc, cu toba, să o susțină?

Simona Halep a fost învinsă duminică in finala turneului de tenis de la Cluj-Napoca, Transylvania Open, jucătoarea din Estonia Anett Kontaveit.

Scorul finalei a fost 6-2, 6-3. Simona Halep a părut obosită și a fost învinsă de Kontaveit, care avea miza mai mare în joc. Câștigarea turneului de la Cluj a dus-o la Turneul Campioanelor din Mexic.

Primul set a fost dominat de Anett Kontaveit, dar în setul secund Halep a început mai bine, cu un break. Adversara ei și-a revenit, iar românca nu a putut să își păstreze avantajul.

Halep a luptat din plin și la scorul 5-2 pentru adversara ei și a câștigat game – ul, dar apoi a servit estonianca excelent și al doilea set s-a închis la 6-3.

Tenismena româncă a recunoscut superioritatea jucătoarei din Estonia și a felicitat-o pentru performanța de la turneul din Cluj-Napoca

„Anett, m-ai zdrobit! Acum ți s-au deschis porțile spre Turneul Campioanelor. Ai avut un an foarte bun și îți doresc succes. Dar bucură-te de această victorie, pentru că e o zi specială. Eu am avut o săptămână grea, a fost un an greu pentru mine și chiar nu mă așteptam să joc atât de bine în săptămâna asta. Dar acasă e bine, mă simt mereu bine aici.

E o plăcere să fiu aici, arată foarte bine turneul, e foarte buine organizatși va fi frumos și anii următori. Din păcate, nu a fost să fie pentru mine, dar Anett a fost prea bună azi. E o onoare și o plăcere să fiu aici în aceste zile dificile”, a spus Simona Halep la final, potrivit digisport.ro.