Sport

Remiză eroică pentru „U” Cluj la Vâlcea, “studenţii” având şi doi oameni mai puţin pe teren. “U” s-a îndepărtat, însă, de salvarea directă

Universitatea Cluj a terminat la egalitate, 1-1, pe terenul liderului din play-out, CSM Râmnicu Vâlcea, formaţie care a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie. Clujenii au meritul de a fi scos un egal chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în 10 jucători, în ultimele minute aceştia rămânând chiar şi în nouă oameni, însă au căzut la trei puncte în spatele primului loc care asigură prezenţa în Liga a II-a şi în sezonul următor.

Sub presiunea locului direct retrogradabil, „U” a început timid meciul de la Vâlcea, care a contat pentru ultima etapă a turului din play-out, o bară a gazdelor anunţând golul din minutul 13 al lui Georgescu, acesta fiind „uitat” de apărarea clujeană în centrul careului. Potrivit CJSport.ro, ardelenii nu s-au regăsit nici după lovitura primită, CSM-ul trecând pe lângă majorarea scorului în cel puţin două rânduri. Ba mai mult, unul dintre jucătorii din tabăra Universităţii de la care fanii au cele mai mari aşteptări, Octavian Ursu, a fost eliminat pe finalul primei părţi după ce şi-a lovit un adversar, iar speranţele la un rezultat pozitiv scădeau dramatic pentru „studenţi”.

Acestea s-au reaprins, însă, brusc imediat după reluarea jocului, Turcak profitând de o pasă în adâncime şi restabilind egalitatea pe tabelă. Văzându-se egalaţi surprinzător, elevii lui Adrian Dulcea au căutat golul victoriei, în zadar însă, asta chiar dacă “U” a jucat şi cu doi oameni mai puţin pe final, după ce Raul Ciupe, intrat pe parcursul reprizei secunde, a ieşit accidentat în minutul 88. De altfel, potrivit liga2.ro, căpitanul Universităţii a fost transportat la spital după ce a acuzat o lovitură puternică în zona coastelor.

Scor final 1-1, un punct care, pentru moment, nu o ajută pe Universitatea în clasament, formaţia clujeană căzând la trei puncte în spatele primului loc ce asigură salvarea directă de la retrogradare, după victoria Olimpiei Satu Mare de la Reşiţa, 3-0. Tot astăzi, Şoimii Pâncota a pierdut categoric la Tărlungeni, 0-4, arădenii fiind acum pe loc de baraj, la un punct deasupra lui „U”.