Ratează şi bronzul? U-BT pierde primul meci din finala mică în faţa Stelei şi dispută un joc de “totul sau nimic” miercuri

U-BT Cluj a cedat cu scorul de 82-75 primul meci al finalei mici din Liga Naţională de Baschet Masculin, în faţa Stelei Bucureşti, în jocul disputat vineri în capitală. Clujenii sub obligaţi să câştige în meciul de miercuri de acasă pentru a duce disputa în decisiv, care se va juca la Bucureşti.

Învinse în semifinale de CSM Oradea, respectiv BC Mureş, U-BT şi Steaua încearcă să se consoleze cu medaliile de bronz, în care va avea câştig de cauză cea mai bună echipă din 3 meciuri.

În primul joc, desfăşurat vineri la Steaua Bucureşti, clujenii au fost mai puternici în primul sfert, 27-23, dar l-au cedat pe cel de-al doilea cu 15-12. Elevii lui Ţenter au reuşit însă să intre în avantaj, minim, la pauză, 39-38. Steliştii au forţat revenirea în sfertul al treilea şi au reuşit să preia conducerea, unul din momentele cheie fiind cel în care Marinovic a punctat de 3 puncte, de la distanţă destul de mare, la 54-50, ducând scorul la 57-50 şi gazdele şi-au adjudecat sfertul 3 cu 26-17, iar scorul a devenit 64-56, scrie CJSport.ro.

În sfertul 4 clujenii au fost obligaţi să apese pe acceleraţie însă tot steliştii au fost mai eficienţi şi au reuşit să conducă şi cu 16 puncte. Cu mai puţin de un minut din joc oaspeţii s-au apropiat la doar 5 puncte, însă deşi steliştii au ratat două libere, clujenii au făcut acelaşi lucru în ultimele 40 de secunde, prin Todic. Gazdele au fructificat următoarele 2 libere prin Malesevic, iar ulterior clujenii nu au mai avut forţa de a reuşi ceva notabil.

Steaua Bucureşti – U-BT Cluj 82-75 (23-27 15-12 26-17 18-19)

Steaua Bucureşti: Malesevic 18 (7 recuperări), Amis IV 16 (5 r), Marinovic (9 pase decisive) şi Barac câte 13, Nicoară 9 (7 r), Cooper Williams 6, Szijarto 5, Galdikas 2. Antrenor: Claudiu Fometescu

U-BT Cluj: Dykes 23, Zigeranovic 20 (5 r), Kalnichenko 12, Adamovic 4 (7 p.d.), Pasalic 4, Torok, Todic (5 r) şi Baciu câte 2.

Cel de-al doilea meci al finalei mici va avea loc miercuri 25 mai de la ora 19, iar în caz că clujenii vor câştiga meciul decisiv se va disputa în capitală, finala mică hotărându-se în sistem 2 din 3.

În finala mare se întâlnesc CSM Oradea şi BC Mureş.