
Din nou a fost depusă o singură ofertă pentru tronsonul doi al Centurii Metropolitane. Din nou Dimex 2000, cei care au fost descalificați la precedenta licitație și pe care primarul Emil Boc i-a considerat parte a unui plan menit să îl facă pe el să piradă voturi la alegerile locale.
„Avem un ofertant pentru centura metropolitană a Clujului. La sfârșitul perioadei legale (n.r. – ieri) avem depusă o ofertă care este formată dintr-o asociere de firme. E vorba de asocierea Dimex 2000 Lider, Hydrostoy din Bulgaria și Integral din Muntenegru plus încă 19 subcontractanți. Valoarea contractului este de un miliard de euro, fiind una dintre cele mai mari lucrări de infrastructură din România, și ca valoare dar mai ales ca și complexitate. Urmează perioada de evaluare. Termenul legal este de 90 de zile. Având în vedere că avem și Crăciun și Anul Nou și sărbători legale, am cerut comisiei de licitație ca maximum până la sfârșitul lunii ianuarie să finalizeze procedura de adjudecare a licitației. Supervizarea lucrărilor la centură valorează 9 milioane de euro”, a declarat primarul Emil Boc.

Motivul pentru care singura ofertă depusă, cea a Asocierii Con-A Operations (lider), Dimex-2000 Company, Concelex, împreună cu Hydrostroy AD (Bulgaria) și Automagistral-Pivden (Ucraina), a fost declarată neconformă este uluitor. Asocierea de firme ar fi făcut o greșeală de calcule în momentul depunerii ofertei financiare, și aceasta a fost cu 30% mai mare decât valoarea estimată, asta deși legea permite o majorare de maxim 15%.
Și mai surprinzător este că Primăria a avut nevoie de cinci luni pentru a declara această ofertă neconformă, ceea ce a tărăgăn extrem de mult lucrurile, ajungându-se ca abia anul viitor să existe un câștigător, dacă se va dovedi că totul este în regulă.
„Este neverosimil felul în care administrația clujeană în frunte cu primarul Emil Boc se chinuie, realmente, să „implementeze” acest proiect: studiu de fezabilitate gestionat din 2017 care trebuia să fie gata în 12 luni dar a durat 4 ani, la prima licitație pornită în februarie 2023 n-a participat nimeni și a fost anulată în mai, iar la a doua au avut nevoie de 5 luni ca să descalifice unica ofertă, deși puteau face asta în 3-4 săptămâni. Poate a treia oară-i cu noroc”, susține Asociația Pro Infrastructura.
Aceasta este ce de-a treia licitație organizată, după ce la prima licitație nu s-a prezentat nimeni, iar singură ofertă depusă la cea de-a doua licitație a fost declarată neconformă. Poate că va fi cu noroc și cel de-al doilea tronson al Centurii Metropolitane va avea un contructor, mai ales că valoarea lucrărilor a fost majorată cu 15%.