Sport

FOTO/VIDEO: „U” Cluj şi-a făcut treaba şi a bătut Metalul Reşiţa, dar şansele de intrare în play-off sunt tot mai mici

Universitatea Cluj a câştigat, 2-0, meciul cu Metalul Reşiţa, din etapa a 25-a a seriei Vest din liga secundă, însă cele trei puncte ar putea să nu o ajute mai deloc în perspectiva play-off-ului.

FCM Baia Mare a câştigat derby-ul regional cu Olimpia Satu Mare, 2-0, şi s-a distanţat decisiv de „U”, clujenii mai având acum speranţe doar în ce le priveşte pe CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Braşov.

Meciul contra reşiţenilor de la baza „Dan Anca” a fost controlat în totalitate de către elevii lui Mihai Teja, aşa cum era şi de aşteptat, Raul Ciupe fiind omul care a marcat ambele goluri pentru „U”, din faze fixe, în primele minute ale fiecărei reprize.

În minutul 10 a transformat un penalty, iar imediat după pauză a făcut acelaşi lucru cu o lovitură liberă de la 18 metri, risipind rapid orice posibilă emoţie referitoare la acest joc. De menţionat că Radu Crişan a trecut pe lângă golul meciului în prima repriză, şutul său de la aproximativ 30 de metri nimerind doar bara reşiţenilor.

Jucătorii Universităţii au cântat cu fanii din nou la finalul meciului, această partidă fiind ultima din sezonul regulat pentru clujeni, care aşteaptă acum să vadă dacă vor obţine in-extremis calificarea în play-off.

„Nu a fost uşor azi, trebuia să dăm mai multe goluri, dar concentrarea nu a fost una foarte bună. Le-am spus de la început că nu va fi uşor, pentru că vin nişte copii aici, aşa cum au fost şi ei înainte şi au vrut să se afirme, aşa au venit şi cei de la Reşiţa. Aş fi vrut goluri din acţiune, din construcţia jocului, dar nu s-a întâmplat. Îmi felicit jucătorii că am câştigat trei puncte şi nu ne-am făcut de râs, că puteai să te faci de râs”, a declarat, la final, antrenorul Universităţii, Mihai Teja.

În urma remizei dintre CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Braşov, 0-0, şansele Universităţii Cluj pentru un loc în play-off sunt extrem de mici înainte de ultima etapă din sezonul regulat, programată sâmbăta viitoare.

Pentru ca ardelenii să termine în primele şase echipe ar trebui ca CS Mioveni să nu câştige la Reşiţa, CSM Râmnicu Vâlcea să piardă la Baia Mare şi/sau FC Braşov să nu se impună, pe teren propriu, cu Şoimii Pâncota. Este obligatoriu ca două dintre aceste variante să devină şi reale, clujenii având nevoie să treacă peste două echipe în clasament.

„U” Cluj: Bolboaşă – Butean, Crişan, Cordoş, Ciupe – Ursu, Boboc, Erdei, Moruţan, Calcan – Vojtus. Au mai intrat: Schieb, Ciobanu şi Zdroba. Antrenor: Mihai Teja

Metalul Reşiţa: Lucic – Costea, Makinde, Kis, Kopre – Botezatu,  Vl. Iulian, Crăciun, Buzdugan, Julei – Chira. Au mai intrat: Elhad, Pitulice şi Vitorovic. Antrenor: Carol Gurgu