Sport

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion Cluj a suferit, chiar în ultima etapă a Ligii Naţionale, cel mai umilitor eşec al sezonului, 20-39 (11-21) cu HCM Râmnicu Vâlcea.

Meciul, disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian”, a curs într-o singură direcţie, oaspetele, coordonate perfect din teren chiar de către fosta mare jucătoare a lui „U”, Mihaela Ani-Senocico, neavând nici cea mai mică problemă în a se impune. Intrate cu un handicap de 10 goluri la pauză, elevele lui Carmen Amariei nu au arătat că vor să schimbe ceva în joc nici în repriza a doua, ba mai mult în primele 24 de minute ale părţii secunde acestea reuşind să marcheze doar de cinci ori.

Odată cu trecerea timpului, însă, antrenorul clujencelor a introdus în teren jucătoare care au evoluat mai puţin în acest campionat, „U” Alexandrion bifând, la final, cel mai drastic eşec din acest sezon. Potrivit CJSport.ro, o contribuţie importantă la victoria vâlcencelor a avut-o chiar „Seno”, fosta jucătoare a Clujului reuşind nouă goluri împotriva echipei sale de suflet.

„U” a încheiat pe locul 10 în Liga Naţională, cu 25 de puncte, şi va juca şi în următorul sezon tot pe prima scenă a handbalului românesc. Până atunci, însă, „studentele” vor evolua săptămâna viitoare în optimile de finală ale Cupei României, acolo unde le vor întâlni pe handbalistele de la SCM Craiova, în deplasare.