Universitatea Cluj a câştigat categoric ultimul meci amical înainte de reluarea campionatului, 6-0 cu CS Iernut, formaţie aflată în a doua jumătate a clasamentului în seria 5 a Ligii a III-a.

Partida, disputată sâmbătă la prânz la baza „Dan Anca”, a fost dominată categoric de către elevii lui Mihai Teja, nou venitul Alex Târnovan impresionând încă de la debut. Potrivit CJSport.ro, atacantul împrumutat de Steaua la „U” Cluj a jucat aproximativ o oră, perioadă în care a marcat două goluri, câte unul pe repriză, şi a dat o pasă decisivă, mulţumindu-l din plin pe Teja.

La pauză scorul a fost 4-0, pe lângă Târnovan mai înscriind şi Moruţan, Greu şi Yannik Agro. În a doua repriză Alex Târnovan a mai marcat o dată, însă cel mai frumos gol l-a reuşit Alexandru Dan, mijlocaşul, care a jucat şi la Pandurii Târgu Jiu, trimiţând un şut în vinclu de la marginea careului.

De menţionat şi debutul la „U” atât al celor doi francezi sosiţi în probe în această săptămână, Fezui şi Kengne, dar şi al spaniolului Benjamin, cei trei fiind folosiţi de către Teja în ultimele 20 de minute ale amicalului cu CS Iernut. De asemenea, sătmăreanul Carlo Erdei a bifat şi el primele minute în tricoul Universităţii.

„U” Cluj: Grecu – Ciupe, Cordoș, Berci, Hâmpea – Agro, Boboc, Alex Dan, Greu – Moruțan – Târnovan. Au mai intrat: Niczuly, Butean, P. Popescu, C. Popescu, Kengne, Erdei, Keresztes, Fezui, Benjamin