Echipa naţională de baschet masculin a României a pierdut al doilea meci de la turneul pe care îl organizează la Cluj, 59-70 cu Ungaria.

“Tricolorii” au plătit tribut unei prime reprize slabe, până la pauza mare elevii lui Marcel Ţenter nereuşind să înscrie decât 23 de puncte. Deşi au izbutit să revină pe tabelă în sfertul trei, efortul de a alerga după unguri s-a văzut pe final, oaspeţii reuşind din nou să se distanţeze, de data aceasta decisiv.

Jucătorul lui U-BT Cluj, Vlad Moldoveanu, s-a ridicat mult peste nivelul colegilor săi, acesta marcând 18 puncte, singurul baschetbalist român care a trecut de borna “10” în acest meci. Ba mai mult, Moldoveanu a fost la un pas de “double-double”, românul având şi nouă recuperări în jocul contra ungurilor.

“Tricolorii” vor întâlni duminică seară Bulgaria, de la ora 19:30, în ultimul meci al turneului de la Cluj, intrarea spectatorilor fiind liberă.