CFR Cluj a obţinut doar o remiză în meciul cu Petrolul Ploieşti, din etapa a treia a play-out-ului, disputat luni seara în Gruia, 0-0. Feroviarii au arătat că vor să câştige cu adevărat acest meci doar în ultimele 30 de minute, însă nu au reuşit decât a doua remiză consecutivă, dar rămân în continuare neînvinşi în 2016.

Prima repriză de fotbal în Gruia după o lună de pauză nu a oferit prea multe celor aproape 1.000 de spectatori prezenţi la meci. Singura lor tresărire în 45 de minute de fotbal anost a fost la ocazia lui Cristian Lopez, din minutul 40, golgheterul CFR-ului nereuşind să îl învingă pe Cobrea cu o reluare din apropiere.

După 0-0 la pauză, a doua parte a meciului a început cu un CFR mult mai aproape de potenţialul arătat în primele jocuri din 2016, Goian şi Nouvier trimiţând două mingi pe poarta oaspeţilor în primele şapte minute. Toni Conceicao a făcut imediat o dublă schimbare, introducându-i pe Jakolis şi Bud, în minutul 53, atacantul venit la CFR în această iarnă având o ocazie mare de gol după câteva zeci de secunde, „capul” său trecând puţin pe lângă poartă, potrivit CJSport.ro.

De altfel, Cristi Bud a fost cel mai periculos jucător al CFR-ului în a doua repriză, el mai ratând încă două ocazii importante de gol la un interval de doar un minut. Odată cu apropierea finalului, CFR-ul a început să-şi împingă tot mai mult adversara în jumătatea ei de teren, însă portarul Petrolului a mai avut cu adevărat emoţii doar la o lovitură liberă a lui Camora, din minutul 84.

Scor final 0-0, iar singurul lucru bun pentru feroviari după acest meci e că rămân în continuare neînvinşi în anul 2016.

CFR Cluj: Marc – Dani, Larie, Goian, Camora – Gomelt, Ruiz – Nouvier (76, Păun), Petrucci (53, Bud), V.Bruno (53, Jakolis) – Cr. Lopez. Antrenor: Toni Conceicao

Petrolul: Cobrea – David, Mişelăricu, Benga, Begeorgi (67, Pulhac) – Zoubir, Stana (87, Guerriero), Bucşa, Mareş – Ziani, Paolucci (67, Pacar). Antrenor: Ionel Gane