CFR Cluj a început cu dreptul noul sezon al Ligii I, 2-0 cu Concordia Chiajna. Golurile ardelenilor au venit la o distanţă de doar două minute, Cristian Lopez şi Guima aducând prima victorie din acest campionat.

Elevii lui Vasile Miriuţă au controlat primele 25 de minute ale  meciului din Gruia, perioadă în care au pus o presiune mai mare pe careul lui Bălgrădean. O foarfecă a lui Larie, reţinută fără probleme de portarul oaspeţilor şi o reluare cu capul pe lângă poartă a lui Bud au fost, însă, singurele ocazii importante ale CFR-ului.

Cea mai mare şansă a primei reprize avea să fie trecută în contul oaspeţilor, în minutul 26 Neluţ Roşu rămânând singur cu Marc după o inexactitate a lui Larie, şutul celui care a jucat pentru CFR în sezonul trecut lovind bara. Mai apoi, ilfovenii au cerut penalty la un henţ al lui Tiago Lopez şi prima parte a meciului s-a încheiat nedecis, conform CJSport.ro.

Repriza a doua a început cu cele două echipe luptându-se pentru minge între cele două careuri, ocaziile lipsind timp de 20 de minute. Clujenii aveau mai apoi să treacă de două ori pe lângă gol într-un singur minut, şuturile lui Camora şi Petrucci fiind scoase cu greu de Bălgrădean în minutul 63.

Aceste ocazii aveau, de fapt, să anunţe două goluri “fulger” în poarta Chiajnei, Cristian Lopez şi nou intratul Guima reuşind să marcheze în minutele 67 şi 69, în urma a două centrări de pe partea dreaptă. După ce au scăpat de ocazia mare a lui Neluţ Roşu, feroviarii nu au mai avut nicio problemă până la final şi au câştigat un meci care îi aduce la – 3 puncte în clasament.

Această victorie face bine şi la moralul alb-vişiniilor, Dinamo Bucureşti fiind următorul adversar al acestora în Gruia.

CFR Cluj: Marc – Lopes T, Larie, Mureşan, Camora – Jakolis (87, Tînc), Petrucci, Ruiz, Păun – Lopez Cr (77, Horj), Bud (64, Guima). Antrenor: Vasile Miriuţă

Concordia: Bălgrădean – Feussi (75, Serediuc), Mamele, Melinte, Tincu – Bucurică, Madeira, Grădinaru (75, Răducanu), Cristescu M – Roşu, Pena. Antrenor: Emil Săndoi