In vizor

Federatia SHARE cere 300.000 de euro de la bugetul local pentru 2014

Scris de 336

Federatia SHARE a solicitat cea mai mare suma de la bugetul local, pentru “Cluj-Capitala Europeana a Tineretului 2015”. Organizatia a cerut 1,2 milioane de lei, in conditiile in care deja consacratul festival TIFF a solicitat jumatatea sumei, 640.000 de lei. In 2014, Primaria Cluj-Napoca va aloca 4,3 milioane de lei pentru sustinerea evenimentelor culturale si ale activitatilor de interes local, sociale si sportive. In acelasi timp, suma solicitata de ONG-uri este de patru ori mai mare, respeciv 16,6 milioane de lei.

In aceste zile se intocmesc listele de finantare pentru sectorul ONG, alocari facute de la bugetul local. In 2014, Primaria Cluj-Napoca a stabilit patru tipuri de alocari. Pentru proiectele de importanta regionala, s-a alocat de la buget 2,1 milioane de lei, in timp ce solicitarile ajung la peste 6,3 milioane de lei. Pentru proiectele de interes local, alocarile vor fi de 1,1 milioane de lei, in timp ce s-au cerut peste 6,6 milioane de lei. Proiectele sociale vor avea o finantare de 500.000 de lei, in timp ce solicitarile ajung la 1,2 milioane de lei, iar proiectele de tineret si activitatile sportive vor beneficia de o finantare de 600.000 de lei. Pentru acestea din urma, solicitarile ating suma de peste 1,8 milioane de lei.

Proiectele regionale au fost astfel clasificate pentru ca au o importanta regionala, iar in aceasta categorie au fost incluse principalele evenimente culturale ale Clujului, in 2014.

Ziar de Cluj va prezinta lista solicitarilor de finantare depuse la Primaria Cluj-Napoca. Cei mai multi bani a cerut anul acesta Federatia SHARE, 1,2 milioane de lei, in conditiile in care anul trecut aceasta organizatie a primit 260.000 de lei. Federatia SHARE este responsabila cu elaborarea programului pentru “Cluj-Napoca – Capitala Europeana a Tineretului 2015”

Organizatorii TIFF au cerut, pentru editia din acest an a festivalului de film, 640.000 de lei, in timp ce Comedy Cluj vrea de la bugetul local 450.000 de lei. Pentru “Colors of Cluj” s-a cerut 150.000 de lei, in timp ce “Cluj-Napoca 2020 – Capitala Culturala Europeana” a solicitat 247.000 de lei pentru pregatirea candidaturii.

Comisia pentru invatamant si cultura din cadrul Primariei Cluj-Napoca se va intruni, maine, pentru a analiza solicitarile de finantare, urmand ca, pana in 10 martie, sa formuleze propunerile. Acestea vor fi supuse votului in urmatoarea sedinta de Consiliu Local.

Lista completa a solicitarilor depuse la Primaria Cluj-Napoca, pentru proiectele regionale:

Fabrica de Pensule – 200.000 de lei; in 2013 a primit 70.000 de lei.

Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc (TIFF) –640.000 de lei; in 2013 a primit 450.000 de lei.

Teatrul National “Lucian Blaga”–  pentru  evenimentul “Intalnirile internationale de la Cluj” – 100.000 de lei; in 2013 a primit 31.173 de lei.

Asociatia “Film si Cultura” (Colors  of Cluj) – 150.000  de lei; in 2013 a primit 70.000 de lei.

Comedy Cluj – 450.000 de lei;  in 2013 a primit 120.000 de lei.

“Cluj-Napoca 2020 – Capitala Culturala Europeana” , pentru pregatirea candidaturii – 247.500 de lei; in 2013 a cerut 80.000 de lei si i s-a decontat 34.595 de lei.

Federatia SHARE – 1.200.000 de lei; in 2013 a primit 260.000 de lei.

Ansamblul Folcloric “Martisorul” pentru Festivalul “Dumitru Farcas- Taragotul de Aur” – 93.000 de lei; in 2013 a primit 40.000 de lei.

Asociatia “Student Plus”(pentru Festivalul TIMAF) – 300.000 de lei;  in 2013 a primit 86.500 de lei.

Asociatia Culturala “Cetatea Alba” (pentru Transilvania Jazz Festival ) – 135.000 de lei; in 2013 a primit 50.000 de lei.

Teatrul Maghiar de Stat, pentru Festivalul “Interferente” – 550.000 de lei;  in 2013 a primit 75.000 de lei.

Asociatia “Cluj-Comoara” pentru Zilele Culturale Maghiare -200.000 de lei; in 2013 a primit 80.000 de lei.

Filarmonica de Stat “Transilvania pentru Toamna Muzicala Clujeana – 200.000 de lei; in 2013 a primit 100.000 de lei;

ASC Cluj Raving Society pentru Festivalul Delahoya –  50.000 de lei; in 2013 a primit 30.000 de lei.

Opera Maghiara din Cluj Napoca pentru Zilele Banffy Miklos  – 70.000  de lei.

Opera Romana din Cluj-Napoca pentru Spectacolul “Aida” – 103.000 de lei.

Asociatia Dialogus, pentru “The Big Picnic” – 93.000 de lei.

Consortiul Studentilor din Romania pentru “Transilvania Music Events” –  442.000 de lei; in 2013 a primit 20.000 de lei.

Asociatia Fapte pentru “Jazz in the Park” – 76.500 de lei.



ULTIMA ORĂ

  • Acum 1 hour In vizor
    LACRIMI DE CROCODIL. Cică ”PNL luptă pentru justiție, nu pentru corupție!”, are tupeul să declare europarlavramentarul PNL Rareș Bogdan. Poate în 30 de zile ca la pensiile speciale. Ia să vedem care sunt senatorii PNL care au luptat pentru nerușinatul prag de definire a abuzului în funcție
  • Acum 2 hours Politica
    Marcel Ciolacu cere Ministerului Justiției să prezinte public o variantă de reglementare adecvată pentru pragul valoric la abuzul în serviciu. ”PSD rămâne consecvent și va vota în Camera Deputaților, care este for decizional, doar ceea ce recomandă profesioniștii din justiție”
  • Acum 2 hours PubliNews
    La Iulius Mall Cluj se „simt” „(A)ere de primăvară” – expoziție care surprinde percepția asupra anotimpului renașterii de-a lungul timpului
  • Acum 3 hours Justitie
    IA BANUL ȘI FUGI! Contractele CNAIR cu Tirrena Scavi, firmă cu sediul social în Cluj, reziliate la CAB. Tribunalul Comercial Cluj a admis insolvența constructorului din Italia
  • Acum 5 hours General
    Începe să apară infrastructura de 5 stele pe viitorul culoar verde-albastru de mobilitate nemotorizată de-a lungul Someșului, de la Gilău la Apahida
  • Acum 6 hours In vizor
    Ludovic Orban, audiat ca martor la DNA în dosarul măștilor neconforme cumpărate de Romarm
  • Acum 7 hours Politica
    Senatul a votat introducerea unui prag de 250.000 lei pentru abuzul în serviciu, aproape identic cu pragul din celebra OUG 13 dată de tandemul Dragnea – Grindeanu
  • Acum 8 hours Politica
    Legea de modificare a pensiilor “speciale” a fost votată de Senat. Secretar de stat în Ministerul Muncii: “vor scădea cu până la 81%”
  • Acum 9 hours Eveniment
    MEDITAŢII CU CASĂ DE MARCAT ŞI PIOS. ANAF a ratat ceva: băbuţele cu leuştean care vând la colţul străzii
  • Acum 10 hours In vizor
    O firmă care va schimba gazonul de pe Cluj Arena a fost implicată într-o anchetă DNA şi ar face parte din anturajul lui Gigi Becali
  • Acum 10 hours FOTOGRAFILA
    Plantare copaci prin smulgere cu excavatorul pe strada Universităţii. Măcar aşa ştim cum l-au smuls de pe postament şi pe Iuliu Maniu
  • Acum 11 hours Eveniment
    Cu vile în localități defavorizate, cu reduceri de tarif, şefii Electrica Bihor, furau curent
  • Acum 12 hours Politica
    O IDEE BUNĂ: Achimaș-Cadariu propune conversia centrelor medicale mici: “S-ar putea ocupa de triaj, recuperare și paliație”
Citește și...
Recomandările redacției
TOP CITITE