Sport

Faceţi loc, trec CFR-iştii. Clujenii au bătut-o din nou pe Dinamo în deplasare şi au ajuns la un singur punct de podium

CFR Cluj a câştigat al şaselea meci din ultimele şapte jucate, în deplasare, cu Dinamo Bucureşti, 2-0, după un joc controlat aproape în totalitate. Gazdele au ratat şi un penalty, iar acest succes o aduce pe CFR la un singur punct de locul trei în clasament, Gaz Metan Mediaş şi Viitorul încurcându-se reciproc tot luni, în etapa a 16-a.

Ardelenii au avut o primă repriză de vis pe stadionul din „Ştefan cel Mare”, începând meciul, practic, de la 1-0, Ruiz reuşind să deschidă scorul după două minute de joc. Bucureştenii au avut şansa să egaleze în urma unui penalty gratuit acordat de Cătălin Popa, însă Palic a trimis în bară şi clujenii au rămas în avantaj.

Profitând şi de căderea psihică a jucătorilor lui Ioan Andone de după această fază, oaspeţii au reuşit să controleze jocul mai apoi, iar în minutul 27 au marcat din nou. O pasă a lui Peteleu l-a lăsat singur pe Sorsa cu portarul gazdelor, iar croatul a săltat mingea peste Brănescu.

Intraţi cu 2-0 la pauză şi cu ajutorul lui Nemec, care a ratat o ocazie uriaşă în minutul 45, alb-vişiniii au ştiut să-şi facă meciul uşor şi în repriza a doua, dinamoviştii nereuşind să se apropie periculos de poarta lui Marc decât prin faze fixe. Goalkeeper-ul clujenilor a intervenit în faţa lui Rotariu la cea mai mare ocazie de gol a gazdelor, clujenii ratând şi ei golul de 3-0 cu un minut înainte.

Elevii lui Vasile Miriuţă au mai irosit două şanse mari pe contraatac, până la final mai fiind de menţionat doar debutul lui Dan Roman în tricoul CFR-ului. Ardelenii s-au impus cu 2-0 la Bucureşti şi au ajuns la 26 de puncte în clasament, cu unul mai puţin decât Gaz Metan Mediaş, ocupanta poziţiei a treia.