
Era în august 2021 când Valeriu Nicolae, jurnalist, scriitor, activist pentru drepturile omului și candidat independent la alegerile parlamentare din 2020, a publicat pe Facebook un text prin care arată cum Sergiu Hossu (USR PLUS Cluj) și-a „mătrășit” declarația de avere prin notarea greșită a numelui firmei la care lucrează. Portivit lui Valeriu Nicolae, a făcut acest lucru intenționat pentru că este vorba despre o firmă care are contracte cu statul. Materialul îl puteți lectura aici:
PLUSeristul Sergiu Hossu, făcut varză de Valeriu Nicolae: fraudator de declarație de avere
Cine este (sau măcar a fost) Sergiu Hossu, poate vă întrebați? Păi, citiți și vă documentați:

Noul șef al Cancelariei prim-ministrului, clujeanul Sergiu Hossu, fără venituri, dar proprietar de case, terenuri, tablouri și asociat la mai multe firme
”(…) Potrivit Gazeta de Cluj, Sergiu Hossu a fost audiat în 2011 de DNA Cluj, după ce procurorii au găsit, în urma perchezițiilor la locuința fostului primar Sorin Apostu, mai multe carduri pentru achiziționarea de combustibil primite de la firma Rosal. DNA Cluj a verificat mai multe contracte pe care Rosal le avea cu Primăria Cluj-Napoca. (…)”
Ei bine, controversatul ex-politician clujean, despre care nu credeam că vom mai apuca vreodată să scriem ceva, cu declarații de avere varză șamd, reapare în spațiul public cu o investiție imobiliară (dar asta nu este o noutate pentru nici un individ trecut prin politica românească care, de obicei dă Țării pârliți care ”ce-i pe ei e și-n dulap, câd se îmbracă zici că se mută” ajung bogați de neam de neamul lor n-au prea visat – nu spunem că e și cazul de față, doar constatăm).
CITEȘTE ȘI:
Atâta a „săpat” şi „croşetat” Sergiu Hossu atacuri la liderii PLUS Cluj încât i s-a împlinit visul: a devenit preşedintele filialei
Cum vrea Sergiu Hossu să le dea o „ţeapă” colegilor de alianţă din USR, folosindu-se de ei
Alianţă, alianţă, dar să fie pe PLUS. Sergiu Hossu, șeful Plus Cluj, a premeditat mizerabil alungarea lui Goțiu și Ungureanu
Revenind, în martie 2021, prin averea lui Hossu existau: ”3 terenuri (2 în intravilanul municipiului Cluj-Napoca și unul în Dealu Negru), 3 case (2 în Cluj-Napoca și una în Dealu Negru), 2 autoturisme (BMW an fabricație 2010 și Volkswagen an fabricație 2012), tablouri în valoare de 10.000 euro, active și fonduri în valoare de 16.000 euro, acțiuni și părți sociale la firme în valoare totală de 456.000 lei.” (șamd)
Ei bine, aproape trei ani mai târziu, aceste terenuri au ieșit la produs imobiliar. Urbaniștii județului Cluj au dat, joi, aviz favorabil construirii unui ansamblu format din case de vacanță, teren de sport și foișor, în satul Dealu Negru, comuna Călățele.
Avân denumirea de „ELABORARE PLAN URBANISTIC ZONAL PENTRU INTRODUCERE TEREN ÎN INTRAVILAN PENTRU CONSTRUIRE CASE DE VACANȚĂ”, proiectul a fost prezentat în ședința Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și de Urbanism (C.T.A.T.U) a județului Cluj. Potrivit documentației, sunt propuse un număr de 6 case de vacanță, o clădire pavilionară și un teren de sport, un fel de sat de vacanță.
Și mai aflăm că ”beneficiarul investiției este Corina-Maria Hossu, soția lui Sergiu-Horia Hossu, cei doi având în coproprietate terenurile care se doresc a fi alipite”.
Terenul de la Dealul Negru din 2021 s-a transformat în ”terenurile care se doresc a fi alipite”.
În fine, ce să spunem? Succes!