CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României. Vasile Miriuţă şi Iuliu Mureşan au urmărit meciul cu Iaşiul din tribune, la -8 grade Celsius

CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după o victorie fără emoţii, 2-0 cu Poli Iaşi.

Ardelenii nu au avut prea multe probleme la meciul din Gruia, disputat la o temperatură de -8 grade Celsius.

Cristi Bud a avut grijă ca CFR-ul să scape de emoţii încă de la început, golgheterul feroviarilor marcând la prima ocazie de gol a partidei. Observaţi din tribună de antrenorul suspendat Vasile Miriuţă şi de preşedintele Iuliu Mureşan, cei doi preferând să urmărească jocul din spatele băncii de rezerve a gazdelor şi nu de la lojele încălzite, clujenii au părut că s-au menajat pentru partida cu Voluntari până la final, în timp ce moldovenii nu au putut mai mult.

Inspiraţia lui Miriuţă de a-l trimite în teren pe Dan Roman a coincis cu golul al doilea al feroviarilor, marcat în minutul 70, iar echipa calificată în sferturile competiţiei nu mai era o necunoscută.

S-a terminat 2-0 pentru CFR, care rămâne în cursa pentru apărarea trofeului Cupei României, alb-vişiniii urmând să joace sâmbătă, cu FC Voluntari, ultimul meci al anului în Liga I.