CFR Cluj învinge Universitatea Craiova și este campioana României. Dâncu și-a dorit mai mult victoria

Universitatea Craiova și CFR Cluj au disputat, luni seara, finala campionatului. Echipa din Gruia a învins Universitatea Craiova cu 3 – 1 și obținte titlul în Liga 1. CFR Cluj câștigă al treilea titlu consecutiv.

Dan Nistor a deschis scorul în minutul 10, Vinicius a egalat în minutul 36, iar Kevin Boli și Ciprian Deac au marcat după pauză.

Potrivit gsp.ro, oaspeții au cerut două penalty-uri în prima repriză. Mai întâi, în minutul 20, la o intervenție a lui Ștefan Vlădoiu asupra lui Omrani. Apoi în minutul 40 al partidei, după ce Bogdan Vătăjelu a părut să blocheze cu mâna un șut expediat de Ciprian Deac.

Echipa lui Dan Petrescu a cerut penalty în prima jumătate a reprizei, atunci când fundașul dreapta al Craiovei, Ștefan Vlădoiu (21 de ani), l-a doborât în careu pe Billel Omrani (21). Apărătorul oltenilor a părut să lovească mai întâi mingea, însă imediat după l-a lovit pe atacantul francez al lui CFR cu genunchiul, cauzând prăbușirea acestuia. Arbitrul Ovidiu Hațegan a ignorat însă protestele clujenilor.

Apoi, în minutul 40, arbitrul Ovidiu Hațegan a lăsat din nou jocul să continue după ce un șut al lui Ciprian Deac l-a lovit în apropierea brațului pe Bogdan Vătăjelu. Jucătorii lui CFR, în frunte cu Deac, au protestat vehement. Din reluări s-a văzut faptul că mingea nu a lovit brațul lui Vătăjelu, fundașul stânga al oltenilor.

Paulo Vinicius, autorul golului de 1-1, a obținut un penalty în minutul 76 al partidei. Faultul a fost comis de fundașul central Uros Cosic, care l-a tras pe brazilian. Totuși, reluările au arătat că Vinicius se afla în ofsaid în momentul centrării lui Ciprian Deac, lucru nesemnalat de arbitrul asistent Vasile Marinescu (București) și reclamat de olteni.

Ciprian Deac a executat fără emoții lovitura de la punctul cu var, ducând scorul la 3-1 în favoarea echipei sale.

Potrivit fanatik.ro, din 2017, când pachetul majoritar de acțiuni la CFR Cluj a fost preluat de Neluțu Varga, sociologul Vasile Dâncu a devenit foarte apropiat clubului din Gruia.  Desi spune că e doar un suporter, Dâncu participă la toate deciziile importante de la club. Ba mai mult, are un rol decisiv, nu doar unul consultativ. Recent, politicianul clujean a fost zărit alături de un grup de oameni de afaceri maghiari la stadionul CFR. S-a speculat că aceștia ar fi interesați să cumpere clubul.