CFR Cluj, a treia victorie în amicalele din Cipru. Pentru feroviari a evoluat şi jucător moldovean, aflat în probe

CFR Cluj a disputat, luni dimineaţa, al treilea meci amical în cadrul cantonamentului din Cipru.

Ardelenii au perfectat în ultimul moment o partidă de verificare cu Apollon Limassol, pe care au câştigat-o cu 2-1.

De altfel, primul gol a fost marcat la câteva zeci de secunde după fluierul de start, Cristi Bud reluând în poartă pasa fundaşului dreapta de astăzi, Laurenţiu Rus, însă ciprioţii, aflaţi pe locul patru în întrecerea internă, au egalat până la pauză.

Intrat în repriza a doua, Dan Roman a reuşit să aducă victoria pentru echipa sa cu un gol în minutul 60, clujenii izbutind al treilea succes consecutiv în cantonamentul din Cipru. În acest meci, însă, antrenorul Vasile Miriuţă a folosit o echipă experimentală, din care au lipsit mai mulţi titulari. De menţionat că tehnicianul CFR-ului l-a testat şi pe mijlocaşul moldovean Ion Cărăruş, în vârstă de 20 de ani, care este sub contract cu Zimbru Chişinău.

Următorul meci amical al clujenilor va fi chiar mâine, împotriva polonezilor de la Arka Gdynia.