Baschetbalistele de la „U” Cluj au pierdut şi la Galaţi în play-off şi vor juca pentru locurile 7-8

Universitatea Cluj a pierdut şi al doilea meci cu Phoenix Galaţi, din play-off-ul Ligii Naţionale de baschet feminin, 60-70, şi au ratat şansa de a ocupa un loc între primele şase echipe la finalul sezonului.

După un joc echilibrat timp de trei sferturi în Moldova, elevele lui Dragan Petricevic au capotat în ultimul sfert, pe care l-au pierdut la o diferenţă de 10 puncte, 9-19, acest lucru reflectându-se şi în scorul final. Astfel, după 76-85 în primul joc disputat în Sala „Horia Demian”, clujencele au pierdut şi al doilea meci cu Phoenix, 60-70, cea mai bună marcatoare la Galaţi fiind Ines Ajanovic, autoare a 19 puncte, şi vor evolua în jocul care va decide ocupanta locului şapte în acest campionat.

Adversarul va fi unul facil pentru ardelence, Universitatea Goldis ICIM Arad, echipă care, potrivit CJSport.ro, şi-a pierdut toate jucătoarele importante din cauza problemelor financiare şi se bazează doar pe junioare în acest play-off.