Din oras

Activist clujean: E nevoie de 8,4 milioane de euro ca să înceapă cârtițele să sape metroul

Activistul clujean, Szakats Istvan susține că realitatea de pe teren îl contrazice pe primarul Boc, iar cârtițele nu pot porni în 2025 fără încă cel puțin 8.4 milioane de euro.

1. „Lucrările de consolidare cu piloți forați se încheie în martie” – spunea primarul Boc în 24 februarie despre alunecările de teren de la viitoarea stație de metrou Teilor.

Doar că din păcate, după 15 zile, pe șantier se pot observa doar 11 piloți forați din cei 96 prevăzuți. Adică 11.4%.

Pentru a săpa și restul de 85 piloți în termenul enunțat de primar, constructorul ar trebui să-și crească viteza la peste 700%. Continuând cu viteza actuală, pentru turnarea piloților ar mai fi nevoie de 104 zile, adică până în 23 iunie.

*

2. „În momentul în care au început pregătirile pentru introducerea în subteran a cârtițelor, s-a observat o mișcare a terenului” – explica primarul Boc pe șantier necesitatea lucrării, arătând către niște crăpături ale solului în amonte.

În realitate, acele crăpături erau vizibile acolo de ani de zile. Dar e mai important că din păcate, chiar studiul geologic pentru Studiul de Fezabilitate al metroului documenta faptul că versantul adiacent stației Teilor și puțului de lansare este problematic în relație cu structura propusă. În lumina acestor date din mai 2021 adică de acum 4 ani, aparenta noastră luare prin surprindere ar putea părea mai puțin justificată.

*

3. „În martie încep lucrările la execuția zidului puțului de lansare stația Teilor” – mai spunea primarul Boc în 24.02. Această aserțiune ar putea părea deosebit de puțin verosimilă acum. Pentru că prima dată trebuie terminat de forat încă 85 de piloți. Apoi eventual să mai toarnă un radier. Apoi să verifice soluția. Apoi să reprofileze dealul. Și abia apoi să înceapă execuția zidului puțului de lansare. Și, din păcate, aceste etape nu vor fi consumate nici chiar cu viteza de 700% a constructorului.

*

4. „proiectul metroului dispune de 62 de milioane de euro pentru lucrări în acest an” – ne mai spunea primarul Boc în 24.02. În realitate, din estimările de cost din Studiul de Fezabilitate, această sumă nu ajunge nici măcar pentru săparea primelor două stații de metrou și a tunelului adiacent (70,4 milioane de euro). Acest fapt, coroborat cu enunțul primarului „vreau să înțelegeți că nu se pot declanșa lucrările în subteran decât dacă un număr mare de stații nu are proiectarea și execuția pereților de bază, acele cârtițe nu se mai pot opri odată ce au intrat în subteran” – indică faptul că în realitate, Cluj-Napoca nu are nici măcar banii ca să pornească cârtițele în acest an.

*

5. Dar totuși ne dau motive de optimism declarațiile primarului din 24.02 conform cărora „proiectul de în grafic” și „finanțarea proiectului va fi asigurată atât prin PNRR, cât și prin certificate verzi” . Să nu uităm că în următoarele 18 luni ar trebui să finalizăm, conform grafic, 9 stații și toate tunelele aferente.

Deci dacă proiectul ar mai primi în acest an încă 8,4 milioane de euro, fie din certificatele verzi, fie din PNRR, am putea trăi chiar bucuria de-a vedea cârtițele (care stau nedespachetate în Florești, din toamna trecută) în acțiune. Dacă nu, cârtițele vor putea porni, în cel mai bun caz, în 2026.