Din oras

Boc, despre copiii de la Brâncuși care învață într-o școală aflată în șantier, fără uși sau acoperiș: „Un minim disconfort”

Este ireal cum toți angajații Primăriei, în funte cu Emil Boc, încearcă să minimalizezi condițiile improprii în care vor învăța elevii de la Școala Constantin Brâncuși. În ciuda declarațiilor părinților, în ciuda imaginilor ce arată cu clădire fără acoperiș, autoritățile spun că se exagerează, copiii sunt în siguranță, au fost create condiții propice învățatului, chiar dacă în zgomot de șantier.

Unul dintre părinții a cărui copil este afectat de condițiile de la Școala Brâncuși a intervenit la Ședința Consiliului Local, încercând, fără succes, să îi convingă pe aleșii locali că este imposibil pentru copii să își desfășoare orele în condițiile în care se află acum clădirea unității de învățământ.

„Elevii părinții și profesorii au un real disconfort. În prima săptămână, elevii din clasa zero nu au avut o toaletă funcțională în clădire. Copiii care tocmai au început ciclul primar au fost nevoiți să iasă din clădire și să meargă la baie în sala de sport. Nu știm dacă baia va fi funcțională de săptămâna viitoare. Am trimis o sesizare scrisă către Primărie și am cerut răspunsuri punctuale. Ați prezentat o poză cu o sală de clasă cu o mochetă pusă pe jos. Nu știu dacă ați arătat că școala are doar jumătate de acoperiș și s-a pus doar o prelată. S-a dat jos hidroizolația și termoizolația și s-a ajuns la placă de beton. Nu cred că la etajul doi va existat confort termic. Cred că este urgent să finalizeze acoperișul, pentru că peste două săptămâni va fi prera târziu, dar sper să fie gata și atunci. Am primit un proces verbal în care constructorul se angaja că sălile de clasă vor avea uși, băile vor fi funcționale la începutul școlii, lucru care nu s-a întâmplat. Acestea nu sunt condiții bune pentru copii. Ca să nu mai spun de praf și mizerie. Nu știu cum se va face separarea între șantier și școală. Copiii trebuie să treacă prin șantier pentru a ajunge în clasă ceea ce înseamnă că vor aduce pe acele mochete tot praful și mizeria”, susține părintele.

Rând pe rând, primarul a „demontat” toate plângerile formulate de părintele îngrijorat, prezentând situația de la Brâncuși drept un minim disconfort pentru copii și profesori.

„Toți suntem în aceeași barcă și încercăm să diminuăm disconfortul, fiecare după percepția pe care o are, dar disconfort clar există acolo. Suntem pe aceeași lungime de undă când vorbim de diminuarea la minim, omenește posibil, a disconfortului. În această toamnă se lucrează la etajul doi, după care se coboară la etajele inferioare. Toată lumea a încercat să facă tot ce se poate ca să trecem de acest an. Lucrările sunt programate să fie finalizate în iunie anul viitor. Există un tunel de intrare pentru a proteja copiii de praf. Există un tunel specific lucrărilor de construcții. Acoperișul are termen de finalizare luna noiembrie, dar ne-am asigurat că toate măsurile au fost luate ca să nu plouă, ca să poată fi desfășurate activitățile educaționale. WC-urile sunt funcționale. Am înțeles că s-a rezolvat”, i-a transmis primarul părintelui.

Părintele  nu a fost deloc mulțumit de atitudinea autorităților locale, acesta menționând că școala le-a promis în august că vor avea geamuri și uși până la începerea anului școlar, ceea ce evident nu s-a întâmplat.

„Dacă domnul primar numește un mic disconfort faptul că 15 clase de la școala Brâncuși o să țină orele în clase fără uși, cu geamurile vechi repuse, pentru că nu și-au respectat graficul de execuție. Avem un proces verbal din 23 august în care chiar reprezentantul Primăriei, domnul Horațiu Pop, semnează și ne spune că la începutul școlii o să fie geamuri și uși. Nu ni s-a oferit nicio soluție. Cine ne garantează că copiii noștri sunt în siguranță?”, se întreabă tatăl unuia dintre elevi.

Managerul de lucrări din cadrul Primăriei le-a transmis părinților că orele se pot ține în condiții de șantier, că s-au asigurat că sunt bănci și copiii pot merge la școală. De parcă doar de atât au nevoie copiii, de niște săli de clasă cu bănci. Acoperișul, geamurile sau ușile sunt opționale.

„Lucrările se desfășoară conform graficului. Inițial am precizat că etajul doi va fi funcțional la începerea școlii. Etajul doi este zugrăvit, băncile sunt acolo și se poate face școală. Este un acoperiș provizoriu pentru a evita infiltrațiile de apă. Până la sfârșitul lunii octombrie va fi finalizat acoperișul definitiv. Băile de la etaj sunt funcționale. Încălzirea este funcțională. S-a delimitat șantierul cu garduri și s-a făcut un tunel la intrare. Geamurile nu au fost înlocuite. Ușile urmează să vină, este o întârziere de câteva zile. Se pot ține orele în condiții de șantier. Trebuie să înțelegeți că așa e și acasă, când renovezi sunt condiții mai dificile”, a transmis managerul de proiect.

Este evident că elevii de la Brâncuși nu ar fi trebuit să înceapă școală în clădirea aflată în plin proces de modernizare. Primăria era obligată să găsească o soluție de relocare, dar a ales varianta cea mai iefitină, chiar dacă asta înseamnă sacrificarea unui an școlar. Dincolo de condițiile improprii, părinții sunt extrem de nemulțumiți de atitudinea pasivă a autorităților care consideră că este în regulă să trimită copiii la școală în acele condiții. Oare dacă era vorba de copilul unuia dintre ei, la fel gândeau?