Justitie

Percheziții în zona Huedinului. De la Constanța până la Cluj se caută diplome false de Bacalaureat

Procurorii constanțeni au cerut ajutorul anchetatorilor de la Cluj pentru efectuarea unor percheziții în zona Huedinului. Potrivit surselor, un tânăr din Călata este vizat de utilizarea și fabricarea mai multor diplome false. Culmea, suspectul anchetatorilor este de fapt un muncitor necalificat, care își câștigă pâninea pe un bulodescavavator. Mai mult, dezamăgirea a fost că informațiile pe care le aveau coordonatorii acțiunii nu s-au concretizat, iar din locuințele celor la care s-au făcut perchezițiile nu s-au găsit suficiente probe relevante cauzei. 

Cu toate acestea, tânărul din Călata, Florin Lung s-a trezit în această dimineață cu mascații la ușă și a fost lăsat în pace. Anchetatorii nu i-au comunicat acestuia că ar avea calitatea de inculpat în dosar și nici nu a fost reținut, cu atât mai puțin să existe în zilele următoare o propunere a vreunei măsuri preventive pentru Lung. 

Anchetatorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța derulează cercetări pentru innfracțiunile de; grup infracțional organiat, înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale (constând în falsificarea diplomelor de bacalaureat, certificate de calificare profesională și certificate de absolvire cu diferite specializări). 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *