A doua seară de proteste la Cluj-Napoca a scos din case peste 5 000 de clujeni, vizibil nemulțumiți de modificările pe care partidul de guvernământ le-a adus Codului de procedură penală cu două zile în urmă.
Oamenii s-au adunat în Piața Unirii din centrul orașului puțin după ora 19.00, în urma unor anunțuri și mobilizări făcute pe rețelele de socializare. Cei adunați în piața au fost acompaniați în scandări de câțiva toboșari, care au ținut ritmul scandărilor anti-corupție.Clujenii prezenți în piață susțin că au ieșit pentru că nu sunt de acord cu felul în care legile justiției sunt modificate în aceste zile.
Puțin după ora 20.00 numărul protestatarilro a crescut semnificativ, iar cei adunați în piața centrală au votat să plece în marș spre cartierul Mănășutr. Coloana a fost însoită de forțele de ordine pe tot parcursului evenimentului, traficul rutier fiind oprit pe strada Memorandumului, unde singura bandă deschisă traficului rutier a fost cea pentru transportul în comun. Pe drum, clujenii au scandat împotriva liderului PSD Liviu Dragnea, căruia i-au urat “la mulți ani cu executare”.
Odată ajunși în cartierul Mănăștur, cei peste 5 000 de protestatari au fost întampinati de echipe de voluntari, care strangeau semanturi pentru a nu le mai permite celor condamnati penal sa ocupe functii publice. Putin dupa ora 9.00, coloana s-a intors pe strada Campului sub privirile curioase ale manasturenilor iesiti la balcon ca sa priveasca manifestatia.
Noi proteste au fost anuntate in Cluj-Napoca si in aceasta seara, dar si in mai multe orase din România.