VIDEO CFR Cluj a câştigat Cupa României la penalty-uri şi a adus un nou trofeu în Gruia după 4 ani

CFR Cluj a câştigat marţi seară Cupa României ediţia 2016, după ce a învins în finală Dinamo Bucureşti cu 7-6 (2-2 după 120 de minute), la penalty-uri şi aduce un nou trofeu la Cluj după 4 ani.

Cele două echipe au fost egale după 90 de minute, 2-2, astfel că s-a intrat în prelungiri, unde CFR-ul a dat impresia că aşteaptă penalty-urile, dar Dinamo a fost la un pas de a obţine victoria, Lazăr nimerind bara.

La penalty-uri, cele două echipe au mers “cap la cap” după primele 4 execuţii. La cea de-a cincea Rotariu nu l-a putut învinge pe Marc, care i-a parat şutul, iar Carlos Ruiz a marcat penalty-ul decisiv pentru CFR Cluj.

“Este o bucurie imensă, a fost foarte greu, am avut parte de o partidă spectaculoasă. Este un trofeu important pentru toţi, am avut un sezon complicat, dar am avut şansa unui trofeu, iar într-o asemenea atmosferă este superb să joci. La penalty-uri am avut noroc”, a declarat Ruiz imediat după meci.

2-0 pentru Dinamo la pauză

Într-o atmosferă dominată emoţional şi vizual de gândurile îndreptate spre Patrick Ekeng, dinamoviştii au fost cei care au deschis scorul în minutul 23, din penalty, prin Gnohere, după un fault al lui Mureşan asupra celui supranumit “Bizonul”. Doar 12 minute mai târziu Dinamo şi-a majorat diferenţa prin Bicfalvi, care a marcat cu capul după o lovitură liberă.

După ocazia lui Bud din prima parte a reprizei, CFR-ul a mai avut o ocazie la un corner executat de Camora.

Conceicao a mutat la pauză şi a mai trimis un vârf pe teren, Cristian Lopez înlocuindu-l pe Gomelt, însă Juan Carlos Ruiz, golgeterul din play-off al CFR-ului, a fost cel care a punctat, în minutul 48, cu un şut din afara careului.

La scurt timp Dinamo a marcat din nou, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 61 Camora “a luat la ţintă” bara, dintr-o lovitură liberă. Cu ceva mai mult de 20 de minute din joc, la mijlocul terenului s-a iscat o ambuscadă între jucători şi staff-urile echipelor, după un atac al lui Gnohere asupra lui Thiago Lopes.

Cu 1 minut înainte de sfârşitul timpului regulamentar, CFR a reuşit egalarea, prin Cristian Lopez, care a deviat cu capul, dintr-o poziţie dificilă, lovitura liberă bătută excelent de Vitor Bruno.

Niciuna din echipe nu a mai avut forţa de a-şi apropia victoria în cele 90 de minute, plus 5 minute de prelungiri.

S-a intrat la cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute, unde Dinamo a fost la un pas de a se impune, Lazăr nimerind bara. Cele două formaţii au ajuns la penalty-uri, unde un singur jucător a ratat, cea de-a cincea lovitură, Rotariu, în timp ce Carlos Ruiz a transformat lovitura de la 11 metri decisivă.

Toni Conceicao a mizat pe  aceeaşi formulă din meciul de campionat cu FC Voluntari, preferându-l în continuare pe Mureşan lui Lucian Goian în apărare şi pe Gomelt lui Nascimento la centru.

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt (Lopez ’46), Petrucci, Juan Carlos Ruiz – Jakolis, Bud (Bud ’59), Nouvier (Vitor Bruno 80′). Antrenor: Toni Conceicao

Dinamo: Cerniauskas – Hanca (Marc ’73), Puljici, Mevlja, St. Filip – P. Anton – D. Rotariu, Bicfalvi, Palici (Nedelcearu ’83), Romario Kortzorg (Lazăr ’75) – Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic

Pentru Ekeng

Fanii dinamovişti au pregătit o coregrafie impresionantă dedicată memoriei lui Patrick Ekeng, afişând înainte de startul meciului un mesaj uriaş cu textul “Bon voyage Patrick”, în timp ce la peluza Cătălin Hâldan a fost desfasurat un portret uriaş al fotbalistului.

În minutul 14 meciul a fost întrerupt pentru un moment de reculegere dedicat fotbalistului camerunez. Jucătorii lui Dinamo au afişat după goluri un tricou cu numărul 14 purtat de Ekeng.