Echipa Universităţii Cluj U19 a pierdut dramatic, la penalty-uri, meciul din semifinalele Ligii Elitelor contra celor de la FC Viitorul. După 1-1 la finalul timpului regulamentar, micii “studenţi” au pierdut calificarea la penaly-uri, acolo unde Norbert Janos a ratat ultima lovitură de la 11 metri.

Cu gândul la un ultim act 100% clujean, după ce Ardealul obţinuse mai devreme calificarea în finală, Universitatea Cluj a început încrezătoare semifinala ei cu Viitorul, disputată pe acelaşi teren de la Mogoşoaia. Formaţia patronată de Gheorghe Hagi avea, însă, să deschidă scorul în minutul 14, prin Cicăldău, dar echipa de la malul Mării Negre nu s-a bucurat de avantaj decât nouă minute, Norbert Janos restabilind egalitatea cu un şut în vinclu.

Viitorul a fost, mai apoi, formaţia care a avut mai mult posesia şi a fost mai periculoasă la poarta lui Pop, echipa care a terminat pe locul secund în seria Est având şi o bară. De partea cealaltă, „studenţii” au încercat să rezolve meciul mai mult pe contraatac, acelaşi Janos având o ocazie mare de a-şi duce echipa în avantaj imediat după pauză.

În cele din urmă s-a terminat 1-1, iar la penalty-uri au ratat câte un jucător de la ambele echipe, la scorul de 2-2, însă Janos a irosit ultimul penalty din seria de cinci, iar Viitorul s-a impus, astfel, cu 5-4 scor final şi o va întâlni pe Ardealul Cluj în finala de sâmbătă. Universitatea, în schimb, va juca împotriva lui Dinamo în finala mică, programată tot sâmbătă, de la ora 15:00.

Pentru “studenţi” au marcat de la punctul cu var Haţiegan, Fodor şi Berci, Manu ratând al treilea penalty al seriei, un video cu executarea tuturor penalty-urilor putând fi vizionat mai jos.

“U” Cluj: Pop R – Chindriș, Nistor, Irimie – Chifu (Manu, min.90), Vlad (17. Moșuți, min. 82), Dulca ( Fodor, min. 68), Berci – Hațiegan – Moruțan (Pop S, min. 68), Janos. Antrenor: Călin Sălăgean

Un VIDEO cu executarea penalty-urilor puteti vedea AICI.