U-BT Cluj a câştigat şi cu Dinamo, terminând turul cu nouă victorii din 10 meciuri

U-Banca Transilvania Cluj a încheiat turul sezonului regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin cu o victorie categorică, 84-65 (26-14, 26-23, 10-13, 22-15) cu Dinamo Bucureşti, în deplasare.

Ardelenii şi-au respectat statutul de favoriţi şi au ştiut să-şi facă meciul uşor încă de la început, de această dată reuşind să controleze şi ultimele două sferturi, după ce aveau 15 puncte avantaj la pauza mare.

Antrenorul Mihai Silvăşan a avut ocazia să introducă în acest meci şi o serie de jucători care au evoluat mai puţin până acum, însă tot Kyndall Dykes, cu 19 puncte, a fost cel mai bun marcator al oaspeţilor, Barro şi Adamovic reuşind, fiecare, câte 18 puncte.

U-BT a încheiat, astfel, un tur de vis al sezonului regulat, cu doar o înfrângere şi nouă victorii, returul Ligii Naţionale urmând să înceapă peste o săptămână, clujenii primind vizita celor de la BC Timişoara.