Lucrările desfășurate de administrația locală pe șantierul străzii Regele Ferdinand, care a fost spartă recent, iar gurile de canalizare au fost astupate cu un strat de pat, nu par să ridice probleme în cadrul Primăriei, chiar dacă partea carosabilă a reprezentat o prioritate, iar lucrările au vizat încă de la deschiderea șantierului reabilitarea infrastructurii pe câte un sens de mers, astfel încât partea carosabilă a fost asfaltată prioritar, iar traficul a fost posibil, chiar dacă cu dificultate încă din iarnă.
Lucrările repetate pe aceeași porțiune de drum au fost surprinse recent de către Ziar de Cluj, motiv pentru care am formulat o solicitare către reprezentanții administrației locale pentru a afla din banii cui sunt suportate aceste lucrări prin care partea carosabilă de pe șantierul Ferdinand a fost din nou spartă.
CITEȘTE ȘI: Risipa fondurilor europene a la Boc: proaspăt asfaltată, strada Regele Ferdinand este spartă din nou
Conform reprezentanților administrației clujene, alocările financiare destinate acestui proiect sunt acoperite de fondurile europene, proiect ce pare să acopere chiar și peticirile executate pe șantier în plină stare de urgență.
„Cu privire la lucrările de pe strada Regele Ferdinand, precizăm faptul că în conformitate cu proiectul tehnic și cu procesul tehnologic, înainte de așternerea stratului de uzură, trebuie ridicate la cotă toate căminele carosabile.
Toate lucrările sunt efectuate în cadrul proiectului european ”Cresterea si imbunatatirea spatiului pietonal in zona urbana-modernizarea strazilor R. Ferdinand, E. Zola, S. Pușcariu, Tipografiei (tronsonul 1, respectiv 3) si a scuarului CEC din municipiul Cluj-Napoca, judetul Cluj”, au precizat reprezentanții administrației clujene.
Însă, după cum puteți observa din imaginile video de mai sus, explicația primăriei pare să se refere la cu totul altceva, din moment ce gurile de canalizare au fost, practic, acoperite cu un strat gros de pat.
În mod normal, aducerea la cotă se realizează din asfaltul stratului de uzură, nu și din betonul de dedesupt. Iar în plus, stratul de pat de rezistenta a fost adus peste canalizare.
Astfel, cât timp clujenii au fost blocați în propriile case sub sancțiunea usturătoare a amenzilor, firma Diferit, desemnată de administrația locală pentru modernizarea străzii Ferdinand, execută deja lucrări de „reparație” la porțiunea de stradă recent asfaltată.