Inevitabilul s-a produs la CFR Cluj. Pe fondul unui nou joc slab, ardelenii au pierdut primul meci din 2016

CFR Cluj a pierdut, 0-1, meciul cu FC Voluntari, din etapa a patra a play-out-ului, după un nou joc modest. Clujenii au bifat al treilea meci la rând fără victorie, iar zona periculoasă a clasamentului se apropie tot mai mult de feroviari.

CFR Cluj şi FC Voluntari s-au anulat reciproc într-o primă repriză în care cea mai importantă ocazie a aparţinut gazdelor în urma unei faze fixe, Marc intervenind salvator la reluarea lui Maftei. Partea a doua a jocului a început cu un gol al Laurenţiu Rus, care a tras perfect la colţul scurt, iar clujenii au început să alerge după egalare. Potrivit CJSport.ro, ardelenii au fost la un pas, însă, să mai primească imediat un gol, doar poziţionarea bună a lui Dani Coelho la o lovitură de colţ făcând ca Voluntariul să conducă doar cu 1-0.

Elevii lui Toni Conceicao au avut mai mult posesia până la finalul jocului, însă au păcătuit din plin în ultimii 30 de metri, singura dată când au pus în pericol poarta gazdelor fiind doar în prelungiri, „capul” lui Cristian Lopez trecând peste poartă. Scor final 1-0 pentru FC Voluntari, iar emoţiile privind rămânerea în Liga I încep să fie prezente în Gruia.

FC Voluntari: Calancea – Filipov, Spahija, Maftei, Barna – Grigore (74, Novac), Moke – Rus, Achim (80, Pancu), Kone – Bălan (77, Tudorie). Antrenor: Ionel Ganea

CFR Cluj: Marc – D. Coelho, Larie, Goian, Camora – Gomelt, Ruiz (66, Beleck) – Nouvier (56, T. Lopez), Petrucci, V. Bruno (56, Jakolis) – Cr. Lopez. Antrenor: Antonio Conceicao