Universitatea Cluj a păstrat obiceiul de a învinge la scor pe teren propriu, Unirea Floreşti, fiind victima “studenţilor” de această dată, 9-1.

În etapa a cincea a Ligii a IV-a, oaspeţii au rezistat doar două minute şi jumătate fără să primească gol, iar în minutul opt scorul era deja 2-0, Adrian Pintea reuşind o “dublă”. Un corner al floreştenilor a dus la primul gol încasat de Universitatea pe teren propriu în acest sezon, Timoc aducând, pentru puţine momente însă, speranţele în tabăra Unirii, pentru că imediat Lemac a refăcut diferenţa de două goluri pe tabelă.

În minutul 21, Haţiegan a punctat pentru 4-1, acelaşi atacant al “studenţilor” marcând şi în debutul reprizei secunde, imediat după ce Peluza “Şepcilor Roşii” şi-a încheiat spectacolul cu torţe din tribune. Adi Pintea a izbutit “hattrick-ul” în minutul 59, după patru minute nou-intratul Mădălin Bercea marcând al şaptea gol al Universităţii, însă cea mai frumoasă reuşită i-a aparţinut lui Dorin Goga cu 15 minute înainte de final, un voleu de la marginea careului.

Cristian Kilin a marcat primul său gol din acest sezon în minutul 81, Universitatea câştigând cu 9-1 în cele din urmă, un antrenament reuşit în perspectiva derby-ului cu Sticla Turda, de sâmbătă.