Sport

CFR Cluj a pierdut Supercupa României de pe Cluj Arena, 0-1 cu Astra Giurgiu, după un gol primit în minutul 86, De Amorim profitând din plin de o baltă care i-a cauzat probleme portarului Traian Marc.

Pe un teren care devenea impracticabil o dată cu trecerea timpului, giurgiuvenii au fost mai norocoşi şi au intrat în posesia celei de-a doua Supercupe din istorie.

În prima repriză, campioana României a încercat mai mult să construiască, însă terenul greu şi apărarea bine pusă la punct a CFR-ului au făcut ca şansele mari să lipsească la poarta lui Marc. Doar Fabricio Silva i-a dat emoţii portarului clujean cu o lovitură de cap în minutul 21, un şut al lui Ioniţă pe lângă poartă, după şase minute, fiind ultima ocazie demnă de semnalat a Astrei.

CFR-iştii au fost prezenţi în careul adversarilor doar în urma unor faze fixe, însă apărarea echipei lui Marius Şumudică a rezolvat mereu mingile care anunţau pericol la poarta lui Silviu Lung.

Introducerea lui Cristian Lopez a adus o ploaie mult mai puternică peste Cluj Arena, dar şi un atac mai animat al clujenilor, conform CJSport.ro. Aceştia au expediat de două ori mingea pe spaţiul porţii Astrei în doar trei minute, nou-intratul Gavrilaş, în locul accidentatului Silviu Lung, fiind la post la reluările lui Bud şi Lopez.

A urmat apoi un joc mai degrabă de polo, în care cele două echipe s-au luptat pentru minge pe un teren plin de apă, norocul fiind de partea astralilor în minutul 86. Marc a fost împiedicat de terenul ud să degajeze o minge din faţa unui jucător advers, aceasta ajungând doar până la De Amorim, care a mulţumit ploii şi a trimis în poarta goală.

Clujenii s-au aruncat în atac, însă Mureşan a ratat o ocazie imensă în prelungiri, reluarea sa din şase metri trecând mult peste poarta giurgiuvenilor. S-a terminat 1-0 pentru Astra, CFR-ul nereuşind să obţină a treia Supercupă din istorie şi debutând cu un eşec în noul sezon 2016-2017.

CFR Cluj: Marc – T. Lopes, Larie, Mureşan, Camora – Jakolis (87, Nouvier), Petrucci, Ruiz, Păun – Negruţ (Cr. Lopez, 46), Bud (70, Guima). Antrenor: Vasile Miriuţă

Astra: Lung S. (46, Gavrilaş) – Vangjeli, Geraldo, Silva, Moraes – Ioniţă, Lovin (84, Oros) , Boldrin – Boudjemaa (61, Florea), De Amorim – Teixeira. Antrenor: Cristian Petre