Sport

Eşec dramatic pentru „U” Alexandrion la Craiova, 29-30. Clujencele au primit gol cu patru secunde înainte de final

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion Cluj a pierdut, 29-30 (13-16), meciul cu SCM Craiova, din etapa a 19-a a Ligii Naţionale. Jucătoarele pregătite de Carmen Amariei au fost conduse aproape pe întreaga durată a întâlnirii, au revenit pe final, însă la ultima fază au primit golul care a adus victoria gazdelor.

SCM Craiova a început mai bine partida de pe teren propriu, oltencele având permanent în jur de trei goluri avans pe durata primelor 30 de minute. La pauză, gazdele conduceau cu 16-13, scenariul fiind identic şi la reluarea meciului, conform CJSport.ro. Oltencele au reuşit să le ţină în spate pe elevele lui Carmen Amariei şi în prima jumătate a părţii secunde, însă Laslo şi colegele sale au început să pună probleme serioase gazdelor odată cu apropierea finalului de partidă.

„U” Alexandrion a reuşit să egaleze pe tabelă când mai era aproximativ un minut până la finalul meciului, 29-29, însă SCM Craiova a reuşit să aibă un atac lung mai apoi, iar cu patru secunde înainte de „sirenă” au reuşit să marcheze golul victoriei, potrivit oficialilor clujeni prezenţi la meci. Scor final 30-29 pentru oltence, „U” bifând, astfel, a 12-a înfrângere a sezonului în Liga Naţională.